GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2023 11:38

KİMLER 5 BİN TL YARDIM ALAMAYACAK? EN ÇOK MAĞDURİYET YAŞAYAN D.KARADENZ OLACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre temmuz ayı itibarıyla dul ve yetimlerle birlikte toplam emekli sayımız 15 milyon 467 bin, dosya bazında emekli sayısı ise 14 milyon 667 bin kişi.

KİMLER 5 BİN TL YARDIM ALAMAYACAK? EN ÇOK MAĞDURİYET YAŞAYAN D.KARADENZ OLACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre temmuz ayı itibarıyla dul ve yetimlerle birlikte toplam emekli sayımız 15 milyon 467 bin, dosya bazında emekli sayısı ise 14 milyon 667 bin kişi.
Emeklilerden 1 milyon 776 bini sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam ediyor. Ayrıca SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra BAĞ-KUR’a tabi olarak çalışmaya devam eden kişiler bulunuyor. BAĞ-KUR’lu olarak çalışmaya devam eden emeklilerden SGDP alınmıyor ancak bunların çalışmaya devam ettikleri SGK’ya bildiriliyor. Bu şekilde emekli olduktan sonra fiilen çalışmaya devam edenler 5 bin liralık ödemeden yararlanamayacak.
Emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) almakta olan kişiler 5 bin liralık ödemeden yararlanacak. Ayrıca, SGK’dan aylık almakta olan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bunların hak sahipleri ödemeden yararlanacak.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA ÖDEME NASIL YAPILACAK?

Ölen eşinden veya anne – babasından dolayı dul ve yetim aylığı alanlara hisseleri oranında ödeme yapılacak. Ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si başlanmış dul eşe 2.500 TL, yüzde 75’i bağlanmış dul eşe ise 3.750 TL ödenecek.

Ölen kişiden dolayı eşine ve iki çocuğuna ölüm aylığı bağlanmışsa eşe 2.500 TL, çocuklarına ise kişi başına 1.250 TL ödeme yapılacak.

BİRDEN FAZLA EMEKLİ AYLIĞI ALANLARA TEK ÖDEME

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan birden fazla emekli aylığı alanlar bulunuyor. Hem kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı hem de eşinden dolayı ölüm aylığı alanlar olduğu gibi eşinden ve anne-babasından ölüm aylığı bağlanmış kişiler bulunuyor. Bunlara 5000 liralık ödeme, sadece en yüksek ödemeye hak kazandıkları tek dosya üzerinden yapılacak. Örneğin kendisi de emekli olan ve aynı zamanda dul aylığı alan kişiye, sadece kendi emekliliğinden dolayı 5000 TL ödenecek.

Ölen eşinden dolayı yüzde 50 oranında aylık bağlanmış bir kadın aynı zamanda babasından dolayı yüzde 25 oranında yetim aylığı alıyorsa, sadece eşinin aylığındaki oran üzerinden 2.500 TL alacak.

ÇKS KAYDI OLAN EMEKLİLER DE 5 BİN TL YARDIMI ALAMAYACAK

Ülkemizde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı yaklaşık 2 milyonun üzerinde kişi var ve bunların yarıdan çoğu aynı zamanda emekli. Bu kişiler de verilecek olan 5 bin lira yardımdan yararlanamayacak.
Bu durum nedeniyle Zıraat odaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başvurarak emekli çiftçilerin de yardım alabilmeleri yönünde düzenleme yapmasını istediler.

EN ÇOK MAĞDURİYET YAŞAYAN D.KARADENZ OLACAk

Doğu Karadeniz’de çay cüzdanı, Fındık üreticisi kaydı bulunan binlerce emekli çiftçi olduğu düşünülürse yeni bir düzenlemeye gidilmezse en çok mağduriyet yaşayan bölgelerden biri de Doğu Karadeniz olacak..

AdminAdmin