GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2024 19:27

VALİ BAYDAŞ İYİDERE LOJİSTİK LIMANINDAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Rize'nin İyidere ilçesinde devam eden Lojistik Liman İnşaatını ziyaret eden, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş çalışmaların son durumu hakkında yetkililerden bilgi alarak sahadaki çalışmaları yerinde inceledi.

VALİ BAYDAŞ İYİDERE LOJİSTİK LIMANINDAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI 

 

“Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla hayata geçirilen ve ülkemizin devasa projelerinden olan İyidere Lojistik Liman projesinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Vali İhsan Selim Baydaş, İyidere Lojistik Limanı’nı ziyaret ederek yüklenici firma yetkililerinden projedeki son durum hakkında bilgiler aldı. Ardından, Lojistik Liman inşa sahasını gezerek yapılan çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu.

Vali Baydaş, İyidere Lojistik Limanı’nda ana mendirek ve geri saha dolgu imalatlarına devam edildiğini ifade ederek toplamda 12,65 milyon ton dolgu imalatı yapıldığını belirtti. Ana mendirekte 1950 metre dolgu yapılmış olup, %72 oranında tamamlandığını vurgulayarak toplam 488 bin metrekare olan geri saha alanının 390 bin metrekaresinin (%80) tamamlandığını belirtti.

İyidere Kaymakamı Eray Gürsoy, Rize İl Genel Meclis Başkanı Sabit Karafazlı ve Lojistik merkezi şantiye şefi İbrahim Ahmetoğlu’nun eşlik ettiği incelemelerde Vali Baydaş, Projede önemli ilerleme kaydedildiğini, Rize’nin ve bölgenin geleceği açısından büyük öneme sahip olan İyidere Lojistik Merkez’in gerek lojistik gerekse ekonomik olarak büyük önem taşıdığını ifade etti.

Doğu Karadeniz bölgesinin Rusya, Orta Asya'ya ve Kafkasya ile bağlantısını sağlayacak olan İyidere Lojistik Limanı, uluslararası ticaretin önemli merkezlerinden biri olacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte oluşacak katma değer ve istihdamla Rize’nin ekonomisine de önemli katkısı olacak.

Limanın Teknik Özellikleri

Ana Mendirek: 2700 m

Tali Mendirek: 470 m

Rıhtım: 1210 m (-15 m su derinlikli) Ro-Ro Rıhtımı: 270 m (-12 m su derinlikli) İmalat Kalemleri 20 milyon taş dolgu

13.000 ton betonarme çeliği

630.000 m³ beton18.900 ton çelik kazık, Liman Kapasitesi

3 milyon ton Genel Kargo

8 milyon ton Dökme Yük 100 bin Konteyner 100 bin araç Ro-Ro Kapasitesinden oluşacak.

AdminAdmin