GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-12-2023 22:47

TRABZON REEL SEKTÖR PLATFORMU’NDAN ANKARA ÇIKARMASI

DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, DKİB Genel Sekreteri İdris Çevik, TTSO Başkanı Erkut Çelebi, TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren, TTB Başkanı Eyyüp Ergan, TTB Meclis Başkanı Nevzat Özer, TTB Genel Sekreteri Nazlı Genç, TESOB Başkanı Metin Kara ve OFTSO Başkanı Erdal Saral’dan oluşan Trabzon Reel Sektör Platformu Temsilcileri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Abdulkadir URALOĞLU’nu makamında ziyaret etti.

TRABZON REEL SEKTÖR PLATFORMU’NDAN ANKARA ÇIKARMASI

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Toplantıda söz alan DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan “Fabrika kuracak arsa bulamadığı için sanayicilerimiz farklı şehirlere yatırım yapmak zorunda kalıyor. Bu durum istihdamı da olumsuz etkileyerek şehrimizin işsizlik oranlarını yükseltiyor. 3 farklı üniversitemiz olmasına rağmen mezun ettiğimiz nitelikli gençleri şehrimizde istihdam edemiyor farklı şehirlere beyin göçü veriyoruz. Bu olumsuz durumun ortadan kalkması için sanayicimize arsa gerekli. Bunun içinde yüksek katma değerli üretim yapılması amacıyla 2019 yılında “Endüstri Bölgesi” olarak ilan edilen ancak halen yapımına dahi başlanmayan “Yatırım Adası”nın hayata geçirilmesini bekliyoruz. Dahası şehrimizde önemli potansiyel arz eden Su Ürünleri, Tekstil, Mobilya ve Gemi İnşa sektörleri için İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurulması, Sürmene Çamburnu Tersane alanının ivedilikle Organize Sanayi Bölgesi ilan edilerek yatırımcılara eşit bir şekilde tahsis edilmesi zaruri hale geldi.

Firmalarımızın kümelenme modeliyle güç birliği yapıp daha fazla ve daha nitelikli üretim

yapmasının önünü açmalıyız. Bunlarla birlikte yatırımcının, teşvik sisteminde 5. Bölge olan çevre

iller yerine şehrimizi tercih etmesi için Trabzon’un yatırım teşvik kategorisinin de revize edilerek

en az 5. Bölge kapsamına alınması bizim için çok çok büyük önem arz ediyor. Bu saydığım adımlar

atıldığında inanıyorum ki Trabzon eski heybetine, ihtişamına ve ekonomik gücüne kavuşacaktır.”

Araklı Hazır Giyim OSB’nin bir an önce tamamlanarak, bu OSB’ye büyük hazır giyim markalarının

çekilebilmesi için bu OSB’nin Cazibe Merkezleri programı kapsamına alınması ve özellikle Türk

Somonu ihracatında Ülkemizin en büyük 2’nci ili konumuna yükselen Trabzon’da ivedilikle su

ürünleri organize sanayi bölgesinin de kurulmasının önceliklendirilmesi de ihracatçılarımızın en

önemli talepleri arasında” diye konuştu. Gürdoğan ayrıca Trabzon Güney Çevre Yolunun yatırım programına girmesi konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Uraloğlu’na gösterdiği çabalardan dolayı Trabzon adına şükranlarını sundu. İlerleyen aşamalarda bu çevre yolunun tüm Trabzon sınırlarını kapsayacak şekilde genişletilmesinin gerektiğini ifade eden Gürdoğan, bu yolun gelecekte Sarp ile Muratlı Sınır kapılarına kadar uzatılmasının büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.

AdminAdmin