GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2023 09:43

SELÇUK BAYRAKTAR, RTEÜ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

BAYKAR, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Gençlik Buluşması" kapsamında, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi.

SELÇUK BAYRAKTAR, RTEÜ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Teknoloji hamlelerini yakından takip etmeyen ülkelerin hep bir adım geride kalmaya mahkûm olduğunu ifade eden Rektörümüz, “Son zamanlarda gerçekleştirilen teknoloji sahasındaki hamlelerin arka planına bakıldığında, asıl meselenin zihinlere koyulan takozu kaldırabilmek olduğu görülmektedir.” dedi.

RTEÜ Rektörü YILMAZ, “Yeni dönemde, Milli Teknoloji Hamlesi'ni hayata geçirmek için sanayinin teknolojik dönüşümünün sağlanması, yenilikçilik ve tasarım kapasitesini artırarak nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi planlanmakta, milli ve özgün teknolojileri geliştirecek gençlere yönelik eğitim ve proje odaklı faaliyetler gerçekleştirilmektedir.” diye konuştu.

Öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği programda Selçuk Bayraktar, mimarı olduğu ülkemizin yerli üretim S/iHA sistemi TB2, ilk milli insansız savaş uçağı prototipi Kızılelma ve ülkemizin teknolojik alandaki gelişmeleri hakkında bilgi verdi.

Geçmişe bakıldığında ülkemizin havacılıkta neredeyse tümüyle, savunma sanayisinde ise yüzde 85 oranında yurtdışına bağımlı ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Bayraktar, “Ülkemiz semaları bağımsız olsun diye BAYKAR ilk günden itibaren teknolojilerini o maksatla geliştirdi. Şu anda dünyanın en gelişmiş markasını kendi sınıfında en yakın rakibinden beş kat fazlasını yapan Bayraktar TB2’yi, sonrasında Akıncı’yı ve Kızılelma’yı tümüyle kendi kaynakları ile üretmiş oldu.” dedi.

BAYRAKTAR, kendi sınıfında dünyanın en iyi uçaklarını yaptıklarını ifade ederek, “Dünyada 10 yılda kendi sınıfı içerisinde en iyi uçakları yaptık. Sadece birkaç ülkenin geliştirdiği taarruz insansız hava aracı geliştirilip 33 ülkeye ihraç edildi. Bu, dünyada açık ara bir rekor. 20 sene öncesine baktığımızda tüm gelirlerimizin yüzde 83’ü ihracattan kaynaklanmış. Dünyada böyle bir savunma şirketi yok. Bayraktar TB2 dünyada kendi rakibinden 5 kat daha fazla biliniyor. Bunun yanında bütün insansız hava araçları, ihraçla elde edilen gelirler, kendi öz kaynaklarımızla geliştiriliyor. Bu da ne ülkemizde ne yurtdışında pek bulunur bir örnek değil.” diye konuştu. Etkinlik, karşılıklı hediye takdimi ve günün anısına çekilen toplu fotoğraf ve Üniversitenin şeref defterini imzaladı. RTEÜ Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, il protokolü, üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Kaynak: RTEÜ Basın Bürosu

AdminAdmin