SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-07-2023 10:34

RECEP TAYYİP ERDOĞAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE BİR İLK

Tıpta Ozaki operasyonu diye tanımlanan hastanın kendi kalp zarından kalp kapakçığı yapılarak, hastanın kalp kapakçığı yenilendi 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE BİR İLK

Haber:Dilek ONAY CAN  

İlk kez Japon kalp cerrahı Prof.Dr.Shigeyuki Ozaki tarafından bulunan ve kendi adıyla anılan hastanın kendi kalp zarından yeniden kalp kapakçığı yapılması ameliyatı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Araştırma hastanesi doktorlarından Ozan Karakisi ve ekibi tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Dünyada ve ülkemizde sayılı merkezlerde yapılabilen ve Karadeniz bölgesinde de ilk kez yapılan bu ameliyatla kireçlenmeye bağlı aort kalp kapağında darlık olan ve nefes darlığı şikayeti olan hastanın kendi kalp zarından oluşturulan yeni kalp kapakçığı yerine dikildi. Operasyonda Doçent Dr. Ozan Karakisi ve ekibinin yanı sıra Ankara’da Kalp Damar cerrahisi asistanlığını Dr. Karakisi ile birlikte yapmış olan Op.Dr Murat Çiçek de yer aldı.
R.T.E Araştırma Hastanesinde yapılan bu önemli ameliyata Anestezi ekibi, ameliyat sonrası kapak fonksiyonlarının değerlendirilmesinde yardımcı olan Kardiyoloji kliniği, ameliyathane hemşireleri ve personeli de önemli katkılar sundu.

Ayrıca bu önemli ameliyatı Gürcistan’ dan gelen kalp cerrahisi ekibi de izleyerek bu önemli ameliyat hakkında deneyim elde etti.

AdminAdmin