SİYASET
Giriş Tarihi : 29-04-2023 11:12

Milletvekili Adayları Çay Üreticileri Dayanışma Derneği'nde Kahvaltıda Buluştu

Yeniden Refah Partisi Rize Milletvekili Adayları 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem milletvekilliği seçimleri kapsamında çalışmalarına devam ediyor.

Milletvekili Adayları Çay Üreticileri Dayanışma Derneği'nde Kahvaltıda Buluştu

Milletvekili adayları , dün sabah Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi ve beraberindeki dernek üyeleri ile birlikte dernekte düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Bölge ekonomisine büyük katkı sağlayan, yaş çay taban fiyatının bu sene henüz açıklanmadığını söyleyen Milletvekili adayı Mehmet Akif Zerdeci yaptığı açıklamada, '' Üretim yapan yaklaşık 212 bin üreticimizin gözü kulağı açıklanacak çay fiyatında. 2022 yılında yaklaşık % 75 zam yapılan ve destekleme ile birlikte 7 TL olan yaş fiyatında bu yıl nasıl bir atış olacağını merak etmektedir.'' dedi

2023 yılı için taban fiyatı mutlaka üreticilerimizi hayat pahalılığına enflasyona karşı koruyacak düzeyde olmalıdır diyen milletvekili adayı Zerdeci, ''Vatandaş, 11 aylık iktidarı döneminde bir kuruş borç almadan yaş çaya %110’un üstünde zam veren merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı özlemle yad etmektedir. Merhum hocamız bunları yaparken hiç borç almadan ilk altı ay içinde 35 milyar dolar milli ve yerli kaynak oluşturarak beraberinde denk bütçe ve havuz sisteminide oluşturup ilave zam ve vergi koymadan yapmıştı. Bu yıl yaş çaya vatandaşın, esnafın, çiftçinin mağduriyetinin önceki yıllara göre daha yüksek olması ve yaşam standartlarının daha da zorlaşmasından ötürü bu seneye mahsus tüm imkanları zorlayıp, geçen yılın çok üstünde bir fiyat verilmesi elzemdir. Ayrıca yaş çay zammıyla beraber kuru çay zammınında eş zamanda ve orantılı olarak yapılıp açıklanması sektörde önemli bir kapasitesi olan özel sektör fabrikalarınında müstahsil açısından daha iyi şartlarda yaş çay almasına olanak sağlayacaktır'' dedi

Daha sonra milletvekili adayları Mehmet Akif Zerdeci, Samet Şişman ve Mümin Bakırcı Engindere mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlar ve talepler üzerine fikir alışverişinde bulunarak sohbet ettiler.

Ardından , Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Topluca Köyü’nde cuma namazından sonra milletvekili adayı Mehmet Akif Zerdeci, köy halkı ile bir araya geldi. Vatandaşlarca yoğun ilgiyle karşılanan milletvekili adayı Mehmet Akif Zerdeci ve Çamlıhemşin ilçe başkanı Fatih Kaptan köy halkı ile hasbihal edip, topluca köyü sakinlerinin taleplerini dinledikten sonra il genelindeki parti programını sorunlarla ilgili projelerini, çözüm önerilerini paylaştı.

AdminAdmin