YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2023 08:36

İkizdereli Yaşar Baş Amcasının Şehit Olduğunu Belgeledi, Şehit Belgesi İstiyor

Kara Kuvvetleri Komutanlığından Amcasının Şehitlik Beratını İstiyor

İkizdereli Yaşar Baş Amcasının Şehit Olduğunu Belgeledi, Şehit Belgesi İstiyor

İsmet Kösoğlu

İkizdere İlçesinin Gürdere Köyünden Yaşar Baş(64)babasının ağabeyi Ömer Baş’ın Genelkurmay kayıtlarında Şehit görüldüğünü belgeleyerek Kara Kuvvetleri Komutanlığına dilekçe ile başvurarak Şehitlik beratı verilmesini istedi.

     Dedesi Ali Başhasanoğlunun Şomon, Ömer, Hüseyin, İzzet ve Hakkı adında dört oğlu bulunduğunu söyleyen Yaşar Baş babam Hakkı en küçük evlattı Kurtuluş Savaşına katılan Amcası Ömer Başhasanoğlu’nun şehitlik beratını istiyorum dedi. Yaşar Baş’’ Millî Savunma Bakanlığı Arşiv Şubesi Müdürlüğünde bulunan Rize Askerlik Şubesi Başkanlığının 8350 numaralı Kütük-Künye defterindeki kayıt ile Zayiat Kayıt Belgesinde amcamın Ankara cihetlerinde asker olduğu,11.Alayın 1.taburunda nefer iken 1317 senesinin Şehr-i Temmuz’un 16.günü NASUHÇALTEPESİNDE vuku bulan muharebede amcamın ŞEHİT olarak vefat ettiği yazılmış. Bana gelen belgeleri Kara Kuvvetleri Komutanlığına gönderdim. Şehitlik beratı veya bir belge verilmesini istiyorum. Amcam bekâr iken şehit olduğu için hakkında bir menfaat veya malını alırım diye bir düşüncem kesinlikle yoktur.

      Yeğeni olduğum için gurur duyduğum amcamın devlet tarafından ŞEHİT kabul edilerek belgelenmesini ve belgesinin tarafıma verilmesini istiyorum’’ dedi.

 

İlyas GÜRİlyas GÜR

İlyas GÜR