GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-12-2022 08:27   Güncelleme : 20-12-2022 08:49

Göçmen Öğrenciler Vali Çeber’i Ziyaret Etti

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” dolayısıyla İl Göç İdaresi Müdürü Mürüvvet Serap Aydın’ın koordinesinde ilimizde yaşayan ve eğitim gören göçmenler Valimiz Kemal Çeber’i ziyaret ettiler.

Göçmen Öğrenciler Vali Çeber’i Ziyaret Etti

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette, Göç İdaresi Müdürü Mürüvvet Serap Aydın ve beraberindeki göçmenler “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” dolayısıyla Vali Çeber’e çiçek takdim etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çeber, “Savaş, kıtlık, hastalık, çalışma, eğitim gibi sosyal, ekonomik ve kültürel nedenlerle bazen gönüllü ancak çoğu zaman zorunlu olarak dünyada her yıl milyonlarca insan kendi ülkelerinden göç etmektedir. Coğrafi konum sebebiyle önemli bir göç güzergahı üzerinde olan ülkemiz tarih boyunca çeşitli göç hareketlerine tanıklık etmiş, mazlum ve mağdur milletlerin yanında olarak onlara kucak açmıştır. Bugün dünyada en fazla göçmene ev sahipliği yapan ülkelerin başında Türkiye bulunmaktadır. Bütün dünyanın gözlerini kapattığı, yaşanan olayları görmezden gelindiği bugünlerde devlet ve millet olarak göçmenlere gönüllerimizi açtık.

Ülkemize zor zamanlarında sığınan insanları kabul etmenin hem yüce dinimiz İslam’ın hem de örf ve adetlerimizin gereği olarak görmekteyiz. Dünyanın dört bir yanında çeşitli sebeplerle göç etmek zorunda kalmış tüm göçmenlerin gününü kutluyorum. Bugün vesilesiyle oluşacak farkındalıkla beraber göçmenlerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulunması, sıkıntılarının giderilmesi noktasında farkındalığın oluştuğu bir gün olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ziyarete gelen misafirlerde Rize’de ve Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, kendilerine gösterilen misafirperverlik ve hoşgörüden ötürü Rizelilere ve tüm Türkiye’ye teşekkür ettiler.

 “Uluslararası Göçmenler Günü”

Birleşmiş Milletler tarafından artan göçmen sayısına dikkat çekmek amacıyla 2000 yılında 18 Aralık “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi. Uluslararası Göçmenler Günü’nde göçmenlerin ve yerinden edilmiş kişilerin karşılaştıkları problemlerle ilgili farkınıdalık oluşturmak hedefleniyor.

AdminAdmin