EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-11-2022 13:23

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İHRACATI 1 MİLYAR DOLAR ÜZERİNE ÇIKTI

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği YK Başkanı Saffet KALYONCU yayınlamış olduğu basın bülteninde; Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi; Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2022 yılı Ocak-Ekim döneminde 1 Milyar 130 Milyon 562 bin 425 dolar tutarında ihracat gerçekleşmiştir.

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İHRACATI 1 MİLYAR DOLAR ÜZERİNE ÇIKTI

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği YK Başkanı Saffet KALYONCU yayınlamış olduğu basın bülteninde; Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi; Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2022 yılı Ocak-Ekim döneminde 1 Milyar 130 Milyon 562 bin 425 dolar tutarında ihracat gerçekleşmiştir. 2022 yılı ilk 10 ayında Bölgemizden gerçekleşen ihracatın; 817 Milyon 706 Bin 853 doları Trabzon ilimizden, 206 Milyon 629 Bin 778 doları Rize ilimizden, 57 Milyon 388 Bin 754 doları Gümüşhane ilimizden ve 48 Milyon 837 Bin 39 doları ise Artvin ilimizden gerçekleşmiştir. Bölge illerinden gerçekleşen ihracatta 2022 yılı ilk 10 aylık dönemine göre; Trabzon ili ihracatında yüzde 12 düşüş yaşanırken, Rize ili ihracatında yüzde 25, Gümüşhane ve Artvin ili ihracatında ise yüzde 6 oranında artış görülmektedir.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

KALYONCU; Toplam bölge ihracatında bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 oranında düşüş yaşanmış olmakla birlikte, Avrupa piyasalarının daralması sonucu talebi düşen fındık sektörü hariç bölge ihracatında yüzde 26 artış yaşanmıştır. 2022 yılı ilk 10 ayında Doğu Karadeniz Bölgemiz Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden en fazla ihracat gerçekleştirilen sektörler; - 405 milyon 190 bin 268 dolar ile Fındık, - 172 Milyon 527 Bin 310 dolar ile Yaş Meyve Sebze, - 167 Milyon 846 Bin 601 dolar ile Madencilik Ürünleri, - 162 Milyon 674 Bin 911 dolar ile Su ürünleri ve Hayvancılık Mamulleri - 35 Milyon 405 Bin 794 dolar ile Taşıt Araçları ve Yan Sanayi olarak sıralanmıştır.

Doğu Karadeniz Bölgemizden 2022 yılı Ocak-Ekim döneminde 135 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; Rusya Federasyonu, Gürcistan, Almanya, İtalya ve Çin Halk Cumhuriyeti olmuştur. Bu ülkelerden Gürcistan’a yapılan ihracatımızda yüzde 41, Rusya Federasyonu’na ihracatta ise yüzde 15 artış yaşanmıştır. İhracat yapılan ülkelerden Peru, Vietnam, Danimarka, Beyaz Rusya, Japonya, Şili, Kazakistan, Tayland’a yapılan ihracatta önemli oranda artış yaşanmış, geçtiğimiz yılın aynı döneminden farklı olarak başta İrlanda, Slovenya, Gine ve Zambiya olmak üzere 13 farklı ülkeye daha ihracat gerçekleştirilmiştir.

Özelikle Avrupa ülkelerinde yaşanmakta olan enerji sorunu nedeniyle bir çok işletmenin maliyetlerdeki artıştan dolayı üretimlerini kısması ve piyasada yaşanan resesyon durumu; Avrupa Ülkelerine yapılan ihracatımıza ve özellikle fındık ihracatımıza olumsuz olarak yansımıştır, bir çok firmanın üretim kapasitesini düşürmesi nedeniyle alımları ertelemesi bu ülkelere yapılan ihracatımızın önümüzdeki aylarda da önemli oranda azalacağını öngörmekteyiz.

DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ

İhracatçılarımızın yeni pazarlara açılım yapmaları açısından yeni destek enstrümanları ile desteklenmeleri gerekmekte olup, bunun için özellikle finansmana ulaşımda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması, Eximbank’ın orta vadeli döviz kredilerine erişimin kolaylaştırılması ve ihracatçının daha önce ödeyip ihracattan sonra Devletten alacağı olan Katma Değer Vergisi

iadelerinde yaşanmakta olan gecikme sorununun ivedilikle çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bunun yanında enerji fiyatlarına yapılan yüksek oranlı artışlar ihracatın tüm süreçlerine yüksek oranlı maliyet olarak yansımış olup, ihracatçımızın rekabet imkanları yok olmuştur, bunun için enerji ve nakliye maliyetlerinde ihracatçımıza destek sağlanması ihracat artışımıza çok önemli katkı sağlayacaktır. Bilgilerinize en derin saygılarımla sunarım.” diye açıkladı

AdminAdmin