GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-12-2022 10:07

Çayeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Açıldı

Çayeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi açılışına katılan Rize Valisi Kemal Çeber, “Kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve iş hayatında aktif olması için gayret ediyoruz. Bu girişimleri özendirecek çalışmalar ortaya koyuyoruz” dedi.

Çayeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Açıldı

Çayelili kadınların atölyelerde ürettiği el sanatları ürünlerin ve hediyelik eşyaların satışının yapılacağı Çayeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi satış noktası düzenlenen töreni ile hizmete açıldı.

Açılış törenine Rize Valisi Kemal Çeber, eşi Neslihan Ayan Çeber, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Çayeli Kaymakamı Muhammet Fatih Demirel, Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, Madenli Belde Belediye Başkanı Necip Yazıcı, Büyükköy Belde Belediye Başkanı Hamza Saruhan, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış programında konuşan Vali Kemal Çeber, çok önem verdikleri bir proje için bir araya geldiklerini anımsatarak, “Kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve iş hayatında aktif olması için gayret ediyoruz. Bu girişimleri özendirecek çalışmalar ortaya koyuyoruz. Rize’miz için belirlediğimiz yol haritasına uygun bir projeyi hayata geçirmek için bir aradayız. 

İlimizin geleceği açısından çok önemli olan havalimanımızı hizmete açtık. Gelişme bir bütündür, entegre işlerin bir araya gelmesi ile ortaya konulur. Havalimanımızı buradaki kadın girişimi ve benzeri projelerle desteklemesek ayaklarımızın biri boşta kalır. Toplumun bir kesimini veya sektörlerden bir bölümünü dışarda bırakırsanız tam olarak gelişme ve istediğiniz hedeflere ulaşma amacınızı gerçekleştiremezsiniz. Dolayısıyla kadınlarımızın içinde olmadığı ticari, ekonomik ve sosyal hayat düşünülemez. Her sektörümüzün içinde olmadığı bir gelişim mümkün değildir.

2 yıl önce Rize’mizde 2 ya da 3 kadın kooperatifimiz vardı. Bugün itibariyle 15 kadın kooperatifimiz var. Yine bu alanda coğrafi tescilli ürünlere çok önem veriyoruz. 2 yıl önce 2-3 tane coğrafi işaret tescilli ürünümüz vardı, bugün bu sayı 15’e ulaştı. Bu da bizim için çok önemli. Çünkü ilimize gelen misafirlere bu ürünleri sunacağız. 10 tane daha ürünümüz için coğrafi tescil süreci devam ediyor. Bu yıl onları da tamamlamayı düşünüyoruz. Ardın onlarca ürün daha geliyor.  Bu çalışmaların içinde hanımefendilerin olmasını da çok önemsiyoruz” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından satış noktasını gezen Vali Kemal Çeber, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı ve konuklar ürünleri inceleyerek üretim aşamalarıyla ilgili bilgiler aldılar.

AdminAdmin