GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-05-2024 21:59

ÇAMLIHEMŞİN’DE YAPILAN FİDAN DAĞITIMINA VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Rize Çamlıhemşin Dikkaya köyünde Türkiye’ye örnek olabilecek bir projeye imza atıldı. Mekader derneği ve Mekaleskirt köyleri muhtarları öncülüğünde başlatılan projeye yöre halkından ve çevre ilçelerden büyük ilgi gördü.

ÇAMLIHEMŞİN’DE YAPILAN FİDAN DAĞITIMINA VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Haber: Bayram Ali Kavalcı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Turan Yüksek ve Ata Tohumu Yetiştiricisi Emine Eksilmez Terzi, Hacettepe Sera yetiştiriciliği mezunu Niket Tekin hanımefendi tarafından Meyve fidanı dikimi ve ata tohumu ekimi hakkında seminer düzenlendi.

Mekader Dernek başkanı Halil Kosanoğlu proje hakkında basın açıklamasında şu bilgiler verdi. “ Projemizi Mekader Derneği ve Mekaleskirit köyleri muhtarları ile işbirliği içinde gerçekleştirdik. Meyvelerin temininde sponsorlarımız ve yöre işletmecilerin katkılarıyla Çamlıhemşin Ziraat odası başkanı Kemal Kestioğlu aracılığıyla Yalova ilçesinden toplam 1000 adet elma, armut, mandalina, Hurma meyve fidanları getirttik. Ayrıca yöremizden 300 adet ata tohumu temin ettik. Köyümüzde bu işin uzmanları tarafından 2 saatlik seminer sonrasında tüm katılımcılar meyve fidanlarımızı ve ata tohumlarımızı dağıttık. Bu proje hem akademik açısından hem de sosyal yönden büyük önem arz etti.” dedi.

Yapılan seminere ve meyve fidanı dağıtımı projesine İlçenin farklı köylerden yoğun bir katılım oldu. Seminere katılan 300 kişiye toplan 1000 adet meyve fidanı 300 adet ata tohumu dağıtıldı. Yöre halkı ile yapılan görüşmede büyük bir memnuniyet ve minnettarlığı dile getirilerek emeği olan herkese teşekkür etti. Fotoğraflar: Cemil KUS

AdminAdmin