GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-04-2023 09:47

Artvin’de Terapi Orman Parkı Kuruluyor

Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Camili vadisinde Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Fitoterapi ve Apiterapi destekli ‘Terapi Orman Parkı’ kuruluyor.

Artvin’de Terapi Orman Parkı Kuruluyor

HABER: Arzu ERBAŞ

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Fitoterapi ve Apiterapi destekli ‘Terapi Orman Parkı’ kuruluyor. Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Camili vadisi Düzenli mevkiinde konaklamalı Terapi Orman Parkı için ihaleyi alan Artvin İl Özel İdaresine yer teslimi yapıldı.

İçinde barındırdığı zengin bitki örtüsü ve faunasıyla Türkiye'nin UNESCO tescilli biyosfer alanı Camili (Macahel)’de yapılacak Orman Parkını ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için, ormanın sakinleştirici özelliği kullanılarak geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını Fitoterapi ve Apiterapi merkezi yapımı planlanarak, bölgede bulunan tıbbi aromatik bitkilerden ve buna bağlı arıcılık faaliyetlerinden faydalanılması amaçlandı.

30 HEKTAR ALANA YAPILACAK

Bölge ekonomisine de önemli katkı sağlayacak olan “Ocak Terapi Ormanı” yaklaşık 30 hektar alana yapılarak bölgenin prestij projeleri arasına girmeye aday. Artvin İli Camili bölgesi bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olup bölgede 2 bin 727 bitki türü olduğu bilinmektedir. Günübirlik ziyaretçilerin yanı sıra konaklamalı, özellikle sağlık turizmi için terapi, tedavi amaçlı gelen ziyaretçilerin her türlü taleplerini karşılamaya yönelik yürüyüş, koşu ve bisiklet parkuru, amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, mini spor alanı, hayvan barınakları, manzara seyir terasları, sıhhi tesis kompleksi gibi yapı ve tesisler de planlandı. İlçe merkezine 36,5 kilometre uzaklıktaki ormanda konaklamak isteyenler için kır evleri, motorhome ve karavan üniteleri, çadırlı kamp ünitelerinin kiralamasının da yapılacağı orman parkında, bölge halkının işleteceği kır lokantası, kır kahvesi, yöresel ürünler satış üniteleri gibi alanlar bulunacak.

AdminAdmin