GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2023 20:15

Rizeli YILMAZ Genç Yaşta PROFESÖR Oldu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Yılmaz "Profesör" kadrosuna atandı.

Rizeli YILMAZ Genç Yaşta PROFESÖR Oldu

Haber: Ali KALENDER

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında Doçent olarak görev yapan Yılmaz’ın 21 Haziran 2023 Tarihi itibari ile Profesör kadrosuna atandığı açıklandı.

1975 yılında Rize ili Düzköy Köyünde dünyaya gelen yılmaz Beş yaşında Derepazarı ilçesi Maltepe Köyü Kuran Kursunda Kur’an eğitimi almaya başlayıp Yedi yaşında Hafızlığını tamamladı.

1986 yılında Rize’de İlkokulu, 1991 yılında İmam-Hatip Lisesi orta ve 1992’de lise kısımlarını İstanbul’da dışarıdan tamamladı.

1987 yılında başladığı İstanbul ili Bayrampaşa ilçesindeki Yeşil Cami Kur’an Kursu’nda muhtelif hocalardan Arapça, Farsça ve temel dini ilimler dersleri okuyarak 1993’te Arapça ve dinî ilimler icazeti aldı.

1993 yılında Beyoğlu ilçesi Hasköy-Fetih Camii Kur’an Kursunda Öğretici olarak göreve başlayarak Diyanet İşleri Başkanlığına ilk adımını atmış oldu

1995’ Yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Lisans eğitimine başladı. İkinci sınıf başında yatay geçişle girdiği Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden 2000 yılında mezun oldu.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Ana Bilim Dalı’nda 2003’te Yüksek Lisansını, aynı üniversitede ve Bilim Dalı’nda 2010 yılında da doktorasını tamamladı.

2002 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde İmam-Hatip olarak başladığı bu görevi, 2002-2005 yılları arasında İstanbul-Beyoğlu Yusuf Âgâh (İskele) Camii’nde, 2005-2012 yılları arasında da İstanbul-Bahçelievler İmam-ı Buhâri Camii’nde olmak üzere 10 yıl süreyle devam ettirdi.

2012 Yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak atanıp 2018 yılında Doçent oldu.

Yazmış olduğu eserler ve yapmış olduğu sohbetlerle dikkatleri üstünde toplayan Yılmaz 21 Haziran 2023 Tarihi itibari ile Profesör kadrosuna atandı.

Yılmazın aşağıda belirtiğimiz kitaplarının yanı sıra kitap bölümleri, sempozyumlarda sunduğu tebliğleri ve çeşitli hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Ayrıca yazar, Muhammed Ebû Zehre’nin yaklaşık yirmi üç yıl zarfında kaleme aldığı ancak vefatı sebebiyle Neml sûresinin 74. âyetinde kalan Zehretü’t-Tefâsîr isimli tefsirinin otuz kişilik bir ekip tarafından yapılmış olan tercümesinin editörlüğünü, tercüme kontrolünü/son okumasını ve tashih/redakte görevini üstlenmiştir.

Hayatı başarılarla dolu olan Prof. Dr. Muhammet YILMAZ hocanın  Yayınlanmış eserleri:

  1. Kur’an ve Sünnet’te Cemaatle Namaz, Ankara: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları.
  2. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in 1001 Özelliği, İstanbul: Erkam Yayınları.
  3. Kur’an’da Peygamberlerin Evlatlarına Nasihatleri, İstanbul: Erkam Yayınları.
  4. Kur’an’da Siyasi Düzenin Temel İlkeleri, İstanbul: Erkam Yayınları.
  5. Muhammed Ebû Zehre ve Tefsiri, İstanbul: İSAM Yayınları.
  6. Hicrî I. Asırdan Günümüze Tefsir Metinleri, İstanbul: Erkam Yayınları.
  7. İbadete Karşı Toplumsal Tavırlar -Ankebût Sûresi Örneği-, İstanbul: Erkam Yayınları.
  8. Bir i‘caz Delili Olarak Kur’an Hukûku, İstanbul: Erkam Yayınları (Muhammed Ebû Zehre’nin, Şerîatü’l-Kur’an; Min Delâili İ‘câzihi adlı eserinin tercümesi).
  9. En Büyük Mu‘cize: KUR’AN, İstanbul: Okur Akademi (Muhammed Ebû Zehre’nin, el-Mu‘cizetü’l-Kübrâ: el-Kur’an adlı eserinin tercümesi).

 

Rizebulten.com ailesi olarak hocamızı tebrik ediyor başarılarının daim olmasını yüce Allahtan temenni ediyoruz.

AdminAdmin