GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-09-2023 17:33

RİZE’DE 2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI İLK DERS ZİLİNİN ÇALMASIYLA BAŞLADI

Rize’de 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlaması münasebetiyle, Rize Merkez Pehlivantaşı Mahallesi, Pehlivantaşı İlkokulunda düzenlenen törenle açıldı.

RİZE’DE 2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI İLK DERS ZİLİNİN ÇALMASIYLA BAŞLADI

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Okul bahçesinde düzenlenen törene; Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, Rize İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ali Güngör, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Abdülkadir Özkan, Rize İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Teğmen Ali Özbey, Rize Şoförler Odası Başkanı Turan Akbulut, Pehlivantaşı Mahalle Muhtarı Harun Feyiz ve çok sayıda öğretmen ve veliler katılarak öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni protokol konuşmalarla devam etti.

Törende konuşan, Rize Valisi İhsan Selim BAYDAŞ, “Çocuklarımız bahar çiçekleri gibi okullarımızda açtılar. Hepimiz çok özlemiştik ve kavuşma gününe geldik. Değerli velilerimiz; bu bahçeleri terk etmeyin okullara sadece bugün değil, her gün gelip gidin. Buraların disiplini ve kontrolü sizin gelip gitmenizle daha da artacaktır. Velilerimizi bugün olduğu gibi her gün okullarda görmek istiyoruz. Velilerimiz tıpkı öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz gibi eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

Vali Baydaş, Cumhuriyetin 100’üncü yılında Cumhuriyetle yaşıt olan ve 1923 tarihinde eğitim öğretime başlayan Pehlivantaşı okullunda olduklarını hatırlatarak, “İlimiz genelinde yaklaşık 60 bin öğrencimiz, 5 bin civarında öğretmenimizle birlikte eğitim öğretime başlamış bulunuyoruz. Bu yılı önemli kılan en önemli unsur Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında oluşumuzdur. Anadolu’daki son devletimizin 100’üncü yılındayız ama bizim burada bulunuşumuzun Selçuklu ve Osmanlı ile birlikte 952 yıllık bir geçmişi var. Malazgirt’ten buyana bu topraklarda var olmaya devam ediyoruz. Bu ruhu ve ufku 100’üncü yılla birlikte çocuklarımıza vermemiz lazım” diye konuştu.

Töreninin ardından 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının ilk ders zili Vali Baydaş, protokol üyeleri ve öğrencilerle tarafından çalındı. Vali Baydaş ve berberindekiler sınıfları tek tek gezerek öğrencilerle sohbet ettiler. Öğrencilere hediyeler vererek günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler. Öğretmenlerle de bir araya gelerek yeni eğitim öğretim sezonunda kendilerine başarılar diledi.

2023-2024 Eğitim Öğretim sezonuyla birlikte ilimiz genelinde; 4 bin 868 okul öncesi, 16 bin 914 İlimizde bulunan; 35 anaokulu, 89 ilkokul, 87 ortaokul ve 79 lisede 3 bin 199 derslikte ilk ders zili çalarken 4 bin 992 öğretmenimiz de okullardaki yerini oldu. Fotoğraflar: Rize Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

AdminAdmin