GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2023 13:37

Rize Muhtarlar Federasyonu'ndan ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne Ziyaret 

Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Remzi Güzel ve Federasyon heyeti, Çay İşletmeleri Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya Alim'i makamında ziyaret ettiler.

Rize Muhtarlar Federasyonu'ndan ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne Ziyaret 

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü koordinesinde deprem bölgesinde kalıcı konutlar yapmak üzere hayata geçirilen, Çay Sokağı Projesi için muhtarların sağlayabileceği katkıların değerlendirilmesi yapıldı. Ziyaret toplantısında projenin müstahsile anlatılması ve projenin işleyişini aktarmaları için kendi sorumluluk alanlarında ki üreticileri bilgilendirmelerinin projeye ciddi katkı sağlayacağı vurgulandı. Federasyona bağlı muhtarlar çay sokağı projesi için aktif çalışma içerisinde olduklarını ifade ettiler.

Çaykur’da gerçekleşen bu toplantıda, Çay alım evlerinin bakım ve onarımına ilişkin yapılabilecek ortak proje istişaresi yapıldı. Muhtarlar, sorumluluk alanlarında bulunun 3 bin 300 çay alım evinin yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak, alım evlerinin bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını yapmak için proje hazırlamak istediklerini ve bu projeye ÇAYKUR’un paydaş olmasını talep ettiler.

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Federasyonun projeyi gerekli kurumlara yazmaları halinde kurum olarak desteklerde bulunabileceklerini söyledi. Genel Müdür Alim, ayrıca çay müstahsillerinden çay alarak bunun karşılığında onarım işlerini az da olsa karşılayabileceklerini önerdi. Alım evi içerisinde kantar palet gibi teknik arızaları Çaykur olarak giderdiklerini ifade etti. Toplantı da merkezi yerlerde yapılacak yeni alım evlerinin yapılmasının hem yoğunluğu hafifleteceği hem de daha hijyen koşullarda alım yapılacağı ve tadilat gerekmeyeceği önerisinde bulunuldu.

Rize Muhtaralar Federasyon heyeti, Çaykur Genel Müdürü Alim'den yaş çay budamasının 2 yıl ertelenmesini tekli etti. Çayda son yıllarda verimin çok düştüğü bu nedenle budama projesinin hiç olmasa 2 yıl ertelenmesinin müstahsili rahatlatacağı söylendi. Buna karşılık Genel Müdür Alim üreticilerin budadıkları çayı bir yıl toplamaması halinde bir sonraki yıl verimin çok arttığını ancak üreticinin budanmış çayı sonraki dönem topladığını söyledi.

Toplantı sonunda konuşan Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Remzi Güzel, Çaykur Genel Müdürü Alim'e nazik karşılamalarından dolayı teşekkür ederek, Çaykur'un son yıllarda yürütmüş olduğu çalışmaları takdirle karşıladıklarını hem üretici hem de kurum menfaatleri doğrultusunda yürütülen çalışmaları takdirle karşıladıklarını ve tüm bölge halkının ÇAYKUR'a sahip çıkması gerektiğini söyledi.

AdminAdmin