GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-07-2023 13:19

RİZE BELEDİYESİNİN SENDİKALI İŞÇİLERİ SÖZLEŞMELERİNİN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNİ BEKLİYOR

Rize Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası arasında yaşanan sözleşme tartışması nedeniyle Toplu İş Sözleşmesinden yararlanacak olan sendika üyesi işçiler sözleşmenin yürürlük tarihi olan Mart ayından bu yana eski sözleşmeye tabi olarak çalışıyor. Asgari ücretin artması da dikkate alındığında Toplu İş Sözleşmesi sonrası nasıl bir ücret tablosunun ortaya çıkacağı ise işçiler tarafından merakla bekleniyor

RİZE BELEDİYESİNİN SENDİKALI İŞÇİLERİ SÖZLEŞMELERİNİN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNİ BEKLİYOR

Haber: Dilek ONAY CAN 

Rize Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası arasında yaşanan sözleşme tartışması nedeniyle Toplu İş Sözleşmesinden yararlanacak olan sendika üyesi işçiler sözleşmenin yürürlük tarihi olan Mart ayından bu yana eski sözleşmeye tabi olarak çalışıyor. Asgari ücretin artması da dikkate alındığında Toplu İş Sözleşmesi sonrası nasıl bir ücret tablosunun ortaya çıkacağı ise işçiler tarafından merakla bekleniyor. 

Rize Belediyesi ile Belediyede yetkili olan HAK İŞ Konfederasyonuna bağlı Hizmet İş Sendikası arasında bir süredir Toplu İl Sözlemesiyle ilgili imza polemiği yaşanıyor.

2023 yılı Mart ayından geçerli olacak olan bir yıllık Toplu İş sözleşmesi görüşmelerinde yaşananlar gün geçtikçe daha da çok tartışılır hale gelmiş durumda.

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini yürüten Hizmet İş Sendikası Rize Şube Başkanı Mehmet Alaca, işveren adına görüşmeleri yürüten Başkan Yardımcısı Aydın Bilsel ile yaklaşık % 68 oranındaki bir artış çerçevesinde anlaşmaya varıp, Toplu İş Sözleşmesini imza altına almış ancak bu arada Yüksek Hakem Kuruluna giden bir emsal sözleşmenim Yüksek Hakem kurulunca Kamu İşçilerine verilen % 100’ün üzerindeki bir oranla bağıtlanması üzerine Hizmet İş Sendikasının Genel Merkezi Şube Başkanı Mehmet Alaca tarafından imzalanan Toplu İş Sözleşmesini tasdik etmeyerek Toplu İş Sözleşmesinin yürürlüğe girmesini engellemişti.

Bu gelişme üzerine tarafların yeniden anlaşmaya varmaları mümkün olmayınca yasa gereği konu resmî arabulucuya intikal etmiş, uzlaşmazlığın devam etmesi üzerine resmi arabulucu uyuşmazlık zaptını taraflara gönderince bu kez de grev sürecine girilmişti. 

SENDİKA, ÜYELERİNE GREVE HAYIR DEDİRTTİ
Resmî Arabulucunun taraflara uyuşmazlık zaptını göndermesinin ardından işvereni grevle masaya çekmek ve istediğini almak yerine Toplu İş Sözleşmesinin Yüksek Hakem kurulunca bağıtlanmasını hedefleyen Hizmet İş Sendikası işçilerin grev oylamasında “greve hayır” oyu kullanmasını isteyince, oylamadan “greve hayır “ kararı çıktı.

Yasa gereği bu gibi durumlarda Toplu İş Sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulunca bağıtlanıyor ve Yüksek Hakem Kurulunca bağıtlanmış olan Toplu İş Sözleşmesi esas oluyor.

GÖZLER YÜKSEK HAKEM KURULUNUNUN VERECEĞİ ZAM ORANINDA
Hizmet İş Şube Başkanı tarafından imzalanmış olan Toplu İş Sözleşmesini tasdik etmeyerek Toplu İş Sözleşmesinin Yüksek Hakem Kuruluna gitmesini hedefleyen Hizmet İş Sendikası Genel Merkezi, Yüksek Hakem Kurulundan Kamu Sözleşmelerindeki % 140’a varan zam oranının Rize Belediyesi işçilerine de teşmil edileceğine inanıyor.
Ancak, geçen sürede enflasyon rakamlarının düşmesi ve herbir Belediyenin Bütçe durumunun farklı olması nedeniyle Yüksek Hakem Kurulunun Kamu sözleşmelerindeki artış oranlarını dikkate almayacağı öne sürülüyor.

BELEDİYE BAŞKANI METİN: YÜKSEK HAKEM KURULU DÜŞÜK ORAN VERİRSE BİZ BUNU % 68’ E TAMAMLAYACAĞIZ.

Yüksek Hakem Kurulunun Rize Belediyesinin 2023 Yılı Mart ayından geçerli olacak bir yıllık sözleşmesi için hangi oranda artış sağlayacağı merakla beklenirken konu ile ilgili açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Yüksek Hakem Kurulunun vereceği zam oranına yasa gereği uyacaklarını ancak bu zam oranının % 68’in altında kalması halinde ise ek zam vererek bu oranı (daha önce verdiklerioran olan) % 68’e tamamlayacaklarını belirtti.

Yaptığı Basın toplantısında konuya değinen Başkan Metin, yaptığı açıklamada Hizmet İş Sendikasının tutumunu eleştirdi.

Hizmet İş Sendikası Şube başkanının imzaladığı Sözleşmeyi Sendika Genel Merkezinin uygulamaya koymayıp Yüksek Hakem Kuruluna getirmesinin sendikalar arasındaki rekabetten kaynaklandığını, o nedenle kendilerinin de böyle bir süreçle karşı karşıya kaldıklarını, sendikanın imzasına sahip çıkmadığını belirten Başkan Metin, işçilere her zaman emsal belediyelerin üzerinde zam verdiklerini,onların mağduriyetinin önlenmesi için ellerinden geleni yaptıklarını, yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

AdminAdmin