GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-07-2023 23:54

KOP TÜNELİ, ÜLKEMİZİN KUZEY-GÜNEY KORİDORLARINI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK ÖNEMLİ BİR AKS NOKTASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yapımı devam eden KOP Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Kışın KOP geçidinde yaşanan karla mücadelenin bakım ve onarım maliyetlerini arttırdığını belirten Bakan Uraloğlu, “Kop tüneli tamamlandığında, vatandaşlarımız zorlu kış şartlarına maruz kalmayacak. Hem konforlu hem de güvenli yolculuk yapacak” dedi.

KOP TÜNELİ, ÜLKEMİZİN KUZEY-GÜNEY KORİDORLARINI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK ÖNEMLİ BİR AKS NOKTASI

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gümüşhane ve Bayburt illeri programına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, KOP Tüneli’nin çalışmalarını yerinde inceledi. 6,5 kilometre uzunluğunda çift tüp inşa edilen KOP Tüneli’nin 4.7 kilometre bağlantı yolu bulunuyor. Mevcut yolu 6,5 km daha kısaltacak olan tünel hem güvenli trafik akışı hem de çetin kış şartlarında vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.

Bakan Uraloğlu, “Bu proje Kuzey-Güney koridorunda bulunan Trabzon-Erzurum-Bingöl-Diyarbakır aksının önemli bir parçası olup, Erzurum’u Bayburt’a bağlamaktadır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Doğu Karadeniz limanlarının Trabzon, Rize ve Artvin illerinin Güneydoğu ile olan ticaret ve turizm bağlantısı sağlanmış olacak. KOP geçidi zorlu çetin şartla nedeniyle vatandaşlara büyük zorluklar yaşatıyordu. Ayrıca karla mücadele ve bakım maliyetleri çoktu. Kop tüneli ile vatandaşlarımız ağır kış şartlarına maruz kalmayacak. Hem konforlu hem de güvenli seyahat edecek” diye konuştu. Kaynak: UAB Basın Bürosu

AdminAdmin