GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-12-2022 09:09

ÇAYKUR’UN UNESCO BAŞARISI

Türk Çay Kültürü UNESCO’nun Fas’ta düzenlenen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler arası 17. Komite Toplantısı’nda gündeme alınarak UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne eklenirken Türk Çay’ının tanıtımı ve en verimli şekilde değerlendirilmesi ile ilgili her alanda çalışmalarını sürdüren ÇAYKUR, Türkiye’nin Fas Büyükelçiliğinin davetlisi olarak katıldığı etkinlikte açtığı stant ve yaptığı sunumlarla birçok ülkenin elçilerinin, bakanlarının ve UNESCO elçilerinin katıldığı Komite toplantısının ilgi odağı oldu.

ÇAYKUR’UN UNESCO BAŞARISI

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

ÇAYKUR, etkinlikte dünyada üzerine kar yağan doğal Türk Çayını, çay kültürünü, Türkiye’ye özel çift demlik ritüelini ve yine Türkiye’ye özel ince belli çay bardağını anlatarak Türk çay kültürünü dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen katılımcılara aktarmış oldu.

ÇAYKUR standını ziyaret eden, Fas Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan ve Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Gülnur Aybet’e ÇAYKUR çaylarından oluşan hediye takdim edildi. Fas Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan ve UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Gülnur Aybet, Çaykur standını ziyaretlerinde ve kendilerine ikram edilen Çaykur çaylarını yudumlarken, Stand görevlilerine, Çaykur’da çok sayıda farklı çay çeşitleriyle insanlığının çay içme zevki damak tadına ve insan sağlığına hitap eden onlarca çay çeşitleri üretim başarısı nedeniyle, Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya Alim’e tebrik ve teşekkürlerini iletilmesini söylediler.

AdminAdmin