GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-09-2023 00:26

ÇAY TOPLAMA SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI SÜRÜYOR..

Çay işçiliği sorunu gittikçe kronik bir şekle dönüşüyor.

ÇAY TOPLAMA SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI SÜRÜYOR..

Haber:Dilek ONAY CAN 

Bundan birkaç yıl önce bölgemizden olan çay işçileri süreç içerisinde yerini yabancı işçilere bırakmıştı. Son yıllarda ağırlıklı olarak gürcü işçilerden oluşan çay toplayıcıları, Türk Lirasının değer kaybetmesinin ardından yerlerini fakir ülkelerin vatandaşlarına bıraktı. Bu işçilerinde bu işleri ne kadar daha yapacağı belirsiz. Bu gidişle çayların toplanmayıp bahçelerde kalması söz konusu olacak.
Bu soruna çare arayan bazı duyarlı üreticiler yetkililerle ve halkla bir araya gelerek sorunun çözümü için neler yapılabileceğini ele aldılar.
Fındıklı Turan Bulak kültür ve Sanat merkezinde yapılan çay toplamada yaşanan sorunlarla ilgili toplantıya
konuşmacı olarak katılan Rize Ziraat 0dası Başkanı Bünyamin Arslan. Rize ziraat mühendisleri oda başkanı Muhammet Pertek, Rize Ziraatçılar Dernek Başkanı temsilen ALİ Osma Terzioğlu , Rize çay üreticileri Dernek Başkanı Mustafa Mavi ve bazı üreticiler bu konuda neler yapılabileceğini ele aldılar.

Toplantı sonuç bildirisinde belirtildiğine göre, üretici kooperatifi kurulması ya da mevcut Tarımsal Kalkınma kooperatiflerinin güçlendirilmesi ile çaykur ve özel sektör fabrikalarına uygun yaş çay temini ile yaş çay bakımı ile toplanmasında üreticilerin htiyaçlarına yardımcı olacak bir sistemin inşa edilmesi gibi çözüm yoklarına değinildi ve bu sorunun çözümü konusunda yeni toplantılar yazılmasına karar verildi..

AdminAdmin