GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-11-2022 16:22

BAKANLIĞIMIZ 700 MİLYON ENGELLİNİN HAKLARININ KORUNMASI ÇALIŞMALARINA KATKI SÜRÜYOR

Bakanlık Asya- Pasifik Bölgesindeki Yaklaşık 700 Milyon Engellinin Haklarının Korunması Çalışmalarına Katkısını Sürdürüyor.

BAKANLIĞIMIZ 700 MİLYON ENGELLİNİN HAKLARININ KORUNMASI ÇALIŞMALARINA KATKI SÜRÜYOR

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye’nin de üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (UNESCAP) tarafından bölgede yaşayan yaklaşık 700 milyon engelli bireyin haklarının korunması için uygulamaya konulan ‘Incheon Stratejisi’ kapsamında engellilerin haklarının hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara katkısını sürdürüyor

Engellilik konusunda çalışmalar yürüten 62 devlet ile birlikte Türkiye’nin de üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (UNESCAP) tarafından Asya- Pasifik Bölgesinde yaşayan yaklaşık 700 milyon engelli bireyin haklarının korunması, geliştirilmesi ve kapsayıcı toplum oluşturma amacıyla hayata geçirilen bölgesel eylem planları 1993 yılından bu yana on yıllık programlamalarla uygulanıyor.

İlki 1993-2002 yıllarında; ikincisi 2003-2012 yıllarında uygulanan on yıllık programlamaların sonuncusu olan ve 2013-2022 yıllarını kapsayan ‘Asya-Pasifik Bölgesinde Engelli Bireyler için Hakların Hayata Geçirilmesine Yönelik Incheon Stratejisi’ başlıklı programlama dönemi, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da gerçekleştirilen toplantı ile sona erdi.

Türkiye’yi temsilen çalışmalarda yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün katkılarıyla da hazırlanan Asya-Pasifik Bölgesine ait rapor, toplantıda UNESCAP tarafından katılımcılarla paylaşıldı.

Türkiye’nin son on yılda engellilik alanında kaydedilen gelişmelerini içeren Ulusal Beyanı ise Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Elmas Esra Ceceli tarafından sunuldu.

Ayrıca 3 Aralık 2021 Dünya Engelliler Günü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 2030 Engelsiz Vizyon ve Vizyonun hayata geçirilmesi için hazırlanan ilk 3 yıllık Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı hazırlıklarına ilişkin bilgi paylaşıldı.

Asya ve Pasifik Bölgesinde yaşayan engelli bireylerin haklarının hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara katkısını sürdüren Bakanlık, ülkelerle uluslararası kuruluşlarla iş birliğinin etkili bir şekilde devam ettirilmesinin önemine dikkat çekti. Bu kapsamda UNESCAP yetkilileri ve üye ülke temsilcileri ile ikili temaslar gerçekleştirildi.

Toplantıda Asya-Pasifik Bölgesinde yaşayan engelli bireylerin haklarının hayata geçirilmesine yönelik geçtiğimiz on yıldaki gelişme ve zorluklar ile önümüzdeki dönemde ele alınması gereken konular tartışıldı.

Bu kapsamda ‘Incheon Stratejisi’nin uygulanmasında ve izlenmesinde kaydedilen gelişmeler ele alınarak 2030’a kadar Asya ve Pasifik'te engellilik kapsayıcı kalkınma için ileriye dönük politikalar ve stratejiler ile bölgesel sorunlar ve fırsatlar değerlendirildi.

Toplantı sonucunda Incheon Strateji’sinin 2023-2032 yıllarını kapsayacak şekilde önümüzdeki on yılda da uygulanmasını öngören karar devletlerin

AdminAdmin