SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-06-2022 11:45   Güncelleme : 13-06-2022 11:45

Komar Balı Nasıl Üretilir?

Komar Balı Nasıl Üretilir?

Türkiye’de genellikle Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen komar çiçeklerinden üretilen komar balı, son dönemde en çok talep gören ballardan biridir. İnternet üzerinde sık sık karşınıza çıkan komar balının genellikle yüksekliği 1000 metre ile 2500 metre arasında değişen Karadeniz yaylalarında yetişen komar çiçeğinden üretildiği bilinir. Komar çiçeği balı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler bu yazımızda balın türü, üretimi ve faydaları hakkında merak ettiği soruların yanıtlarını öğrenebilir.

Komar Balı Nasıl Üretilir?

Komar çiçeğinin balı, orman gülü olarak bilinen Doğu Karedeniz bölgesinde yetişen Komar çiçeklerinden arıların topladığı nektarlar ile üretilir. İşçi arılar, Karadeniz’de yüksekliği 1000 ila 2500 metre arası değişen yaylalarda yetişen komar çiçeğinden nektar toplar. Yüksek kesimlerde açan komar çiçeği genellikle beyaz renklidir. Ancak zifin adı verilen sarı renklerde bir çiçek türü daha vardır. Komar balı üretimi, komar çiçeğinden nektar toplayan arıların hasadı ile yapılır. Komar çiçekleri, mayıs ayından itibaren baharda yoğun koku yayarak arıları kendine çeker. Haziran ayı sonunda komar balı hasadı tamamlandıktan sonra bu bal elde edilebilir.

Komar Balının Özellikleri Nelerdir?

Tamamen doğal içeriğe sahip olan komar balı, kendine has özellikleri ile dikkat çekici bir baldır. Çok güçlü aktioksidan yapısı olduğu bilinen komar balı adeta bir şifa kaynağıdır. Koku ve tat bakımından diğer çiçek ballarından farklı özelliklere sahiptir. Yoğun kıvamlı bir bal olduğu için günlük kullanımda miktar sayısına dikkat edilmelidir. Fazla tüketilmesi halinde bazı alerji sorunları yaratabilir. Genel anlamda komar balının özellikleri şunlardır:

 • Kendine has yoğun kıvama sahiptir.
 • Komar çiçeğinin güzel kokusunu aromasında gizler.
 • Etkili bir bal olduğu için günlük tüketimde aşırıya kaçmamak gerekir.
 • Komar çiçeği zehirli olabildiği için bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde zararlı olabilir.

Komar Balının Faydaları Nelerdir?

Karadeniz’in kendine has yaylalarında yetişen komar çiçeğinin nektarı arılar tarafından toplandığında komar balı hasadı yapılabilir. Çok etkili bir bal olması sebebiyle aşırı miktarda tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Komar balının faydaları, bu lezzetli besini ideal miktarda tükettiğiniz zaman maksimum seviyeye ulaşır. Daha sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmek için araştırılan komar balı sayesinde şu faydalardan yararlanabilirsiniz:

 • Akciğerleri temizleyen özelliği sayesinde sigara içenlerin kötü etkilere maruz kalmasını engeller.
 • Vücut ağrılarını hafiflettiği için doğal ağrı kesici olarak bilinir.
 • Tansiyon problemi olan hastaların tansiyon dengelemesini sağlar.
 • Mide ve bağırsakta oluşan yanma problemlerini giderir.
 • Bağırsak florasının yenilenmesini sağlar ve vücudun daha dirençli olmasına yardımcı olur.
 • Ülser gibi can sıkıcı mide sorunlarına karşı son derece etkilidir.
 • Enfeksiyonlara karşı iyileştirici etkisi nedeniyle doğal antibiyotik olarak bilinir.
 • Bağırsakları iyi çalışmayan ve kabızlık sorunu yaşayanlar için faydalıdır.

Görüldüğü üzere komar balı sağlık açısından pek çok fayda içermektedir. Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyenler sabah kahvaltılarında veya diğer öğünlerde belirli miktarda komar balı tüketebilirler. Bununla birlikte komar balının faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için bu balı düzenli olarak tüketmeye dikkat etmek gerekir.

Komar Balı Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden komar balı satın almak isteyenler için en güvenilir hizmet firmamızın web sitesi üzerinde sunulmaktadır. Tamamen gerçek komar çiçeklerinden arıların ürettiği komar balına ulaşmak artık çok daha kolay. Hemen web sitemiz üzerinde yer alan komar balı satın allinkine tıklayarak bütçenize en uygun fiyatlarla dilediğiniz balı sepetinize ekleyebilirsiniz. Son derece şifalı ve lezzetli bir bal türü olduğu için günümüzde komar balına olan talep giderek artmaktadır.

Kaynak: https://anzerbalikoperatifi.com/