GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-05-2022 07:35   Güncelleme : 14-05-2022 07:35

Bakan Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanını Engelli Vatandaşlarımızla Birlikte İnceledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Engelliler Haftası” kapsamında açılışına saatler kala Rize-Artvin Havalimanı'nı engelli vatandaşlarımız ile birlikte gezip incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanını Engelli Vatandaşlarımızla Birlikte İnceledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, programın ilk bölümünde havalimanını engelli vatandaşlarımız ile birlikte gezdi. Gezi esnasında kendilerinden Rize-Artvin Havalimanı ile ilgili geri dönüşler alan Bakan Karaismailoğlu burada engelli vatandaşlarımıza yönelik yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı ve engelli vatandaşlarımız için hazırlanan turuncu masayı ziyaret etti.

Gezi ve incelemelerin ardından Rize Valisi Kemal Çeber,  Rize-Artvin Havalimanı’nda ki binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin,   engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olduğunu kapsayan “ERİŞEBİLİRLİK BELGESİ”ni Bakan Karasimailoğlu’na takdim etti.

Açılışı yarın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımı ile yapılacak olan Rize-Artvin Havalimanı'nda incelemeler sonrası basına açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,"Rize-Artvin Havalimanı pek çok yönüyle bir havalimanı olmanın ötesindedir; Türkiye'nin aydınlık geleceğinin en önemli nişanelerinden biridir"  ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, havayolu sektörüne gerçekleştirdikleri yatırımın 147 milyar TL’yi aştığını belirterek, “ Türkiye'yi baştanbaşa, çağın ihtiyaçlarına cevap veren yeni havalimanlarıyla donattık. Mevcut havalimanlarımızı da tepeden tırnağa yeniledik. 2003 yılında 26 olan aktif havalimanı sayımızı, 25 Mart'ta açtığımız yeni Tokat Havalimanı ile 57'ye yükselttik. Rize -Artvin Havalimanımız ile bu sayıyı 58'e yükseltiyoruz. 3 milyon m2 alanda inşa etiğimiz Rize-Artvin Havalimanımız, Ordu-Giresun Havalimanı ardından Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2. Havalimanı. Bu eserimiz, Türkiye adına ekonomik bir değer olmanın ötesinde; mühendislik kabiliyetlerimizin dünya çapında olduğunun somut bir örneği" diye konuştu.

Bölgenin havayolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak bir yapı inşa etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu "Eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirdiğimiz havalimanımız; yılda 3 milyon yolcu kapasitesinde 32 bin m2 terminal binası ve diğer destek binaları ile birlikte toplam 47 bin m2 kapalı alanı bulunan muazzam bir yapıdan bahsediyoruz. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binası ile 36 metre yüksekliğinde, çay bardağı formundan esinlenilen kule inşa ettik. Gövdesi aydınlatılan kulemiz bölgenin siluetine ayrı bir canlılık katacak. Teknik ve yapım özellikleri ile dünyada sayılı örnekleri arasındaki yerini alacak Rize-Artvin Havalimanımızın peyzaj çalışmaları için de önemli adımlar attık. Yaklaşık 19 futbol sahası büyüklüğünde, yani 135 bin mde peyzaj alanına sahip havalimanımızın 49 bin m2’si, Karadeniz'in coğrafi özelliklerine uyumlu olan 1453 ağaçla yeşillendirdik. Rize çayını tüm dünyaya tanıtmak, çayın bahçeden bardağa yolculuğunu, bölgedeki tarihi ve etkileri ile birlikte anlatmak üzere Çay Müzesi'ne ve sanatsal objelere Havalimanı'mızda yer verdik. Ayrıca Havalimanı'mız 448 araç kapasiteli otoparka da sahip" diye konuştu.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı pek çok yönüyle bir havalimanı olmanın ötesinde Türkiye'nin aydınlık geleceğinin en önemli nişanelerinden biri olduğunu da vurgulayarak "Mühendislik ve tasarım açısından eşsiz bir proje olan Rize-Artvin Havalimanı, Doğu Karadeniz bölgesi başta olmak üzere ülkemiz turizmine, ticaretine, üretimine sağlayacağı katkılarla, milletimize, çevreye, ülke ekonomisine hizmet edecek muhteşem bir eserdir. Doğu Karadeniz, Kafkas ülkeleri ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olacak. Havalimanımız bölgemizi; Türkiye’mizin de ötesinde, Karadeniz'e kıyısı olan tüm ülkelere ve Asya ile Avrupa arasındaki en önemli ticaret merkezlerinden biri yapacak. Rize kazanacak, Artvin kazanacak, Karadeniz kazanacak, ülkemiz kazanacak. Havalimanı'mızın ülkemizde ve dünyada yeni atılımlara ilham vereceğine yürekten inanıyorum. Bu düşüncelerle Rize-Artvin Havalimanı'nı inşa eden en üst kademesinden en alt kademesine kadar tüm yüklenici firma ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyor, başarılarının devamını temenni ediyorum" dedi.

Rize-Artvin Havalimanı'nın engelli dostu bir havalimanı olduğunu da kaydeden Bakan Adil Karaismailoğlu "Az önce de Rize- Artvin Havalimanımızı engelli arkadaşlarımızla birlikte gezdik; başka bir deyişle test ettik. Havalimanımızda herhangi bir engelle karşılaşmadan ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla gereken tüm çalışmaların yapıldığına hep beraber şahit olduk" şeklinde konuştu.