GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-03-2022 23:41   Güncelleme : 18-03-2022 23:41

RTEÜ’NÜN KURULUŞUNUN 16. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin (RTEÜ) kuruluşunun 16. yıl dönümü dolayısıyla Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda “16. Yıl Dönümü Kutlama Töreni” gerçekleştirildi.

RTEÜ’NÜN KURULUŞUNUN 16. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Programda, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından verilen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) Ödülü alan, Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan “Dünyanın En Başarılı Bilim İnsanları” listesine giren, 2021 yılında; patent ve faydalı model tescili alan ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Akademik Teşvik uygulamasında en yüksek puan alan öğretim elemanlarına plaket töreni yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende daha sonra RTEÜ Halk Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Gösterinin ardından, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman açılış konuşması gerçekleştirdi. Rektör Karaman konuşmasına törene katılanları selamlayarak başladı.

On altıncı kuruluş yıl dönümünün kutlandığı RTEÜ’nün geçen zaman içinde hem fiziki alt yapı ve akademik kadro hem de eğitim öğretim kalitesi ile akademik başarı ve performans açısından çok önemli mesafeler kat ettiğini ifade eden Rektör Karaman, son sekiz yılda RTEÜ’nün geldiği noktayı detaylı bir şekilde anlattı.

Rektör Karaman, RTEÜ’nün sadece akademik birim, akademik kadro ve öğrenci sayısı ile fiziki alt yapı anlamında büyümediğini, akademik performans ve başarılarının da arttığını ifade etti.

RTEÜ’nün akademik gelişmede, fiziki alt yapıda, akademik performans ve başarı ile kalite ve akreditasyon süreçlerinde kat ettiği mesafenin ve geldiği noktanın çok önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını belirten Rektör Karaman, “Üniversitemiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini taşıyan bir üniversitedir. Dolayısıyla da hem ülkemizdeki üniversiteler arasında hem de dünyadaki üniversiteler arasında daha üst sıralara çıkmalıyız. Bunu da başaracak insan kaynağı ile alt yapıya sahibiz. Önümüzdeki yıllarda akademik ve idari personelimiz ve siz değerli paydaşlarımızla iş birliği içerisinde daha çok çalışarak bu hedeflere ulaşacağımızdan eminim.” dedi.

Rektör Karaman konuşmasını, “Üniversitemizin kuruluşunda ve bugünlere gelmesindeki katkı ve destekleri dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Üniversitemizi desteklemek için kurulmuş olan ve Üniversitemizden maddi ve manevi desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Başkan ve Üyelerine, ilimizin milletvekilleri ile Vali ve Belediye Başkanlarımıza, hayırseverlere, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile STK’lere; elde etmiş olduğumuz bu başarılarda asıl söz sahibi olan, özverili olarak çalışan akademik ve idari personelimize, üniversitemizdeki gelişmelerin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan basın mensuplarına şahsım ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adına ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.

Rektör Karaman’ın açılış konuşmasının ardından, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret Bayraktar ve Rize Valisi Kemal Çeber protokol konuşmalarını gerçekleştirdi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret Bayraktar konuşmasında, ülkemizin kalkınmasında eğitimin büyük rol oynadığını belirtti.

Eğitimin insanın bütün arzu ve isteklerine ulaşabilmek için kullandığı bir anahtar niteliği taşıdığını ifade eden Bayraktar, Anahtarı kullanmak için de eğitime ihtiyaç vardır. Eğitim kurumlarına, eğitim faaliyetlerine son derece önem vermekteyiz. Özellikle çağımız eğitim, bilim ve teknoloji çağıdır. Eğitimi, bilim ve teknolojiyi sadece öğrenmek amacıyla değil onu eyleme dönüştürmek gerektiğine inanmaktayız.” dedi.

Bayraktar, RTEÜ Geliştirme Vakfı olarak Üniversitenin gelişmesi ve daha da büyümesi için hayata geçirdikleri çalışmalar ve vakıf olarak sağladıkları katkılardan söz etti.

Rize Valisi Kemal Çeber ise konuşmasında, RTEÜ’de çok güzel işler yapıldığını, kısa zamanda büyük yol kat edildiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Üniversitelerin, illerin gelişimindeki önemine işaret eden Çeber, “Yaklaşık dört senedir görev yaptığım Rize'de Üniversitemizde büyük bir uyum içerisinde her türlü konuyu rahatlıkla paylaşarak ve projeyi beraber konuşarak tüm kurumlarla beraber yol yürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) Ödülü alan, “Dünyanın En Başarılı Bilim İnsanları” listesine giren, 2021 yılında; patent ve faydalı model tescili alan ve YÖK Akademik Teşvik uygulamasında en yüksek puan alan öğretim elemanlarına plaketleri takdim edildi.

Törene, Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Vekili Muhittin Aydın Bilsel, RTEÜ Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret Bayraktar, RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, Rize Vali Yardımcısı Gülhani Ozan Sarı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rize İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, RTEÜ Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Av. Harun Mertoğlu, RTEÜ Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi Hikmet Ayar, Derepazarı Kaymakamı Bekir Yalçın, İkizdere Kaymakamı Hacı Kerim Meral, Kalkandere Kaymakamı Kemal Sefa Gökmenoğlu, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Üniversite yöneticileri, STK yöneticileri, Üniversitenin akademik ve idari personeli katıldı.