GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2022 13:20   Güncelleme : 11-02-2022 13:20

Eğitim Bir Sen Rize Şubesi 30.Yıl Vefa Buluşmasını Gerçekleştirdi

14 Şubat 1992 yılında Merhum Mehmet Akif İnan ve arkadaşları tarafından kurulan Eğitim Bir-Sen’in kuruluşundan bugüne vefa buluşmasını gerçekleştirdi

Eğitim Bir Sen Rize Şubesi  30.Yıl Vefa Buluşmasını Gerçekleştirdi

Buluşma toplantısında günün anlam ve önemine binaen Eğitim Bir Sen Rize Şube Başkanı Seyfettin AFACANLAR bir konuşma gerçekleştirdi. Afacanlar konuşmasında katılımcılara şu şekilde hitap etti.

14 Şubat 1992 yılında Merhum Mehmet Akif İnan ve arkadaşları tarafından kurulan Eğitim Bir-Sen’in kuruluşundan bugüne kadar emek veren, ter akıtan vefakâr öncüleri ile 30. Yıl Vefa buluşmamızı gerçekleştirmek için bir araya geldik. Gayesi, hedefi olan davalar fedakâr insanların omuzlarında ancak yükselir. Geriden gelen bizlerin ise bu fedakârlıklara vefalı olmamız gerekir. “Bütün giysileri yırtsak yeridir. Yeter bize vefa elbiseleri ”Kurucu başkanımızın mısralarına uyarak sendika olarak hamd olsun bu noktada vefalı bir teşkilatız. Kuruluşundan bugüne il, ilçe teşkilatlarımızda emek veren eski, yeni tüm arkadaşlarımızın katılımıyla düzenlediğimiz “30. yıl Vefa Buluşması” programımıza katılan, katılamayan, mazeret bildiren dostlarımıza teşekkür ederiz. Hepiniz hoş geldiniz, buluşmamıza şeref verdiniz.

 

Sendikacılığa atılan adımların ilk yıllarında, sendikacılığın bugüne oranla zor şartlarda yapıldığı günlerden bugüne, şu an kocaman bir aileye dönüşmüş durumdayız. Öncülerin ve önden gidenlerin rehberliğindeki kutlu yürüyüşümüz 30 yılı buldu. ‘Bir’le başladık, ‘binleri, on binleri, yüz binleri’ aştık, yarım milyona yürüyoruz. Geldiğimiz bu güzel noktayı sizlere, öncülerimize borçluyuz. İçinde bulunduğumuz ‘an’, mazi’yi ve geleceği bünyesinde taşıyor. Bugün geldiğimiz noktadan yarının uzak ufuklarına umutla bakabiliyorsak, zirveden yeni ufuklara destanlar yazıyorsak, dünü yazan sizlerin sayesindedir. Sizlerin zor zamanlardaki emeği, alın teri, fedakarlığı ve gayretlerinin bir sonucudur.

 

Sendikamızın öncülerinden Merhum Mehmet Akif İnan, Şükrü Gökdemir,Erol Battal, Mithat Sevin, Fındıklı ilçe temsilcimiz Mehmet Zeki Yenigün başta olmak üzere, ahirete irtihal edenlere Allah’tan rahmet dileriz. Onları minnetle, şükranla anıyorum. Kuruluş yılları adeta ateşle imtihan edildiğimiz zamanlardı

 

Kuruluş yılları adeta ateşle imtihan edildiğimiz zamanlardı. Sendikamızın genelde kuruluşuna destek olan,yönlendirenlere,ilimizde zor yılların başkanları kurucu başkanımız Mustafa OKUR,Ömer ÖZALLI, Şaban İSMAİLOĞLU ve M.Sadık CENGİZ nezdinde yönetimlerine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 

Sendikacılığımıza başlarken, sağa sola bakmadan, ‘ben varım’ demeyi ama bireysel olarak değil, örgütsel olarak ‘varım’ demeyi ilke edinmiştik. Yüzlerce saat konuşulacak zaferlerimiz, duruşumuz var. 1992’de başlayan özgür, sivil ve demokratik Türkiye mücadelemizde bir vesayetin tasfiyesine öncülük ettik. Katsayı adaletsizliğine son veren, başörtüsünü özgürlükle tanıştıran, kamu görevlilerini toplu sözleşme hakkıyla buluşturan, vesayetin bütün çabasına karşı demokrasinin pratiklerini öneren bir duruşun liderliğini üstlendik. Başörtülü kızlarımızın okuyamadığı bir ortamda, imam hatip okullarının siyasetçiler eliyle kapatıldığı bir ortamda, katsayı sistemiyle, başta imam hatipler olmak üzere, meslek lisesi öğrencilerinin önü kapatıldı. Şûra kararlarıyla din eğitiminin önünü açan, 12 milyon 300 bin imzayla da eğitim hakkı, çalışma hakkı, siyaset hakkı boyutuyla başörtüsü özgürlüğünü hayata geçiren Eğitim-Bir-Sen tarih yazmıştır.

 

Eğitim Bir Sen’in Türkiye’nin en büyük sendikası olması yetmiyor. Bunu yeterli görürsek zirvede olmanın zorlukları daha fazla hissedilir. Gelecek yıllarda yeni başarı öyküleri yazmamız gerekiyor.

“BAŞARIMIZI ÖNCÜLERİMİZE BORÇLUYUZ”

 

Kurucu Genel Başkanımız Merhum Mehmet Akif İnan’ın fikri zenginliği ve yol göstericiliği sadece sendikacı olarak bizlerin tavırlarına değil, sendikamızın kurumsal kimliğine, kültürüne, işlerine ve işleyişine de yansıdı. Birler, onlar ile çıktığımız ve eğitim çalışanlarının teveccühünü kazanıp yıllardır sahada yetkili sendika sıfatıyla hareket ettiğimiz bu noktaya kolay erişmedik. Başarımızı siz öncülerimize borçluyuz.

 

Eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerini korumak, sorunlarını çözmek, kazanım elde etmek adına yaptığımız çalışmalar ile Türkiye’nin en büyük emek hareketi konumuna geldik. Kuruluşundan günümüze kadar hizmet etmiş olan büyüklerimizin, teşkilat mensuplarımızın gayretleri, duruşu ve tarihe kaydolan mücadeleleri sendikacılığın omurgasını oluşturmuş, yakıp yıkmadan da hak ve emek mücadelesi verilebileceğini sendikal tarihe not düşmüşlerdir.

Bundan sonra da kuruluş ilkelerimizden sapmadan, korkmadan ve korkutmadan, ötekiliği tercih etmeden ve ötekileştirmeden; sataşma, çatışma ve kamplaşma yöntemlerinden kaçınan, tartışmaktan, pazarlıktan ve emek için ter akıtmaktan çekinmeyen bir yol izeyececeğiz.Milletimizin yanında duruşumuzu bozmadan; kendi hizmet kolumuzda yetkili olmayı gelenekselleştirmiş bir sendika olarak da eğitim çalışanlarımızın akademik, kültürel,hukuki,mali,sosyal her anlamda yanlarında olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

Eğitim-Bir-Sen’in 30 yıllık tarihinde imkansızlıklara, zorlamalara ve yıldırma girişimlerine rağmen bugünlere gelindi; 30 yıllık mücadeleye yüzlerce özlük ve özgürlük kazanımı sığdırdık ve sendikacılığa yeni bir boyut kazandırdık.

Bu kazanımlardan bazıları yıllardır çalışanın talebi idi ve bizim yetkili olduğumuz dönemde çözüme kavuştu.Bazılarını hatırlarsak:

 Yetiştirme kurslarının ücreti %100 artırıldı.

 Nöbete 3 saat ek ders alındı.

 Sınav ücretleri 100 de 117 artırıldı.

 2014’de taban aylığı 20 yıl boyunca ilk kez %17 artırıldı.

Milli bayramlarda, soğuk tatillerinde, ek ders ücretinin kesilmesi engellendi.

2014 de Öğretmene ek ödeme aldık.

 Yöneticilik sınavları öncesinde kitap basılmış, kurslar düzenlenmiş,EBS Akademi de online dersler, deneme sınavları ile üyelerimiz bu sınavlardan başarı ile çıkmıştır.

 Maaş promosyonlarının çalışanlara verilmesi mücadelesinde başarıya ulaşılmıştır.

 Kılık kıyafette bayanlar için başörtüsü serbestîsi sağlandı.

 Erkekler için kıyafet serbestliği, haftada çift nöbet tutmama,mesai saatleri dışında resen yapılan seminerlere katılmama eylemine devam ediyoruz.

 Her yıl ocak ayında özür ataması olmamasına rağmen özür tayinleri yaptırıldı.

 Disiplin kurullarında sendika temsilcisinin bulunmasıyla beraber memurlarımızın mağdur edilmemeleri ve daha adil yargılanmaları sağlandı.

 Öğretmenlere uygulanan şiddet, performans değerlendirmesinin karşısında durarak imza kampanyası ve tüm illerde basın açıklamaları yaptık.

 Toplumsal olaylara duyarsız kalmadık.Deprem,sel gibi felaketlerde mağdurlara elimizi uzattık.

 İstediğimiz gibi olmasada öğretmen meslek kanunu çıkarılması,

 Uzmanlık, başöğretmenlik kariyerinin düzenlenmesi

v 3600 ek göstergenin çıkarılması

 Vergi diliminde kısmı düzenleme yapılması

Geçmişten yarınlara ideallerimiz uğruna büyük fedakârlıklar yaparak bugüne kadar birlikte yürüttüğümüz sendikal faaliyetlerdeki yol arkadaşlığınızdan, yol göstericiliğinizden ve katkılarınızdan dolayı Eğitim Bir-Sen Rize 1 ve 2 No’lu Şubeleri yönetim kurullarımız adına siz dava arkadaşlarımıza, büyüklerimize, dostlarımıza katılımlarınızdan dolayı en kalbi duygularla teşekkür ederim.

 

 

 

Eğitim Bir Sen Rize Şube Başkanı

Seyfettin AFACANLAR