GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-02-2022 20:07   Güncelleme : 09-02-2022 20:07

'Afrika’daki darbelerin perde arkasında Fransa’nın Türkiye düşmanlığı yatıyor'

Yeniden Refah Partisi Rize İl Başkanı Mehmet Akif Zerdeci, yaptığı yazılı açıklamada son dönemde dikkatlerin çevrildiği Afrika'daki darbelerin arkasında Fransa'nın, kıtada stratejik bir güç olarak yükselen Türkiye'ye düşmanlığının yattığını söyledi.

'Afrika’daki darbelerin perde arkasında Fransa’nın Türkiye düşmanlığı yatıyor'

Zerdeci, "Özellikle Sudan, Libya, Cezayir, Tunus gibi ülkelerde Türkiyenin ağırlığının hissedilmeye başlanması ister istemez Fransanın Türkiyeye yönelik karalama politikalarını ön plana çıkarmasına ve Afrika ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere Türkiyeye karşı düşmanca bir yaklaşım yürütmesine neden olmaktadır." dedi.

Afrika kıtasında her 5 kişiden biri açlıkla karşı karşıya

Zerdeci konu ile ilgili şunları kaydetti:

"Afrikada açlık çeken kişi sayısı 2020 yılında 282 milyona yaklaşırken, gıda yetersizliğinin negatif etkileri ne yazık ki milyonlarca çocuğun gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Bugün gelinen noktada her beş Afrikalıdan birisi açlık ile yüz yüze kalmaktadır. Özellikle son dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlar ve dış borç yükü Afrikayı temelden sarsmaya devam etmektedir. 2014 yılında sadece dört Afrika ülkesi yüksek borçtan dolayı haciz riski taşırken bugün ise on yedi ülke benzer sorunlarla yüz yüzedir. Bunun sonucu olarak, güven ve istikrar ciddi boyutlarda zayıflık gösterdiğinden özellikle Sahel bölgesi başta olmak üzere, Afrika Boynuzu, Büyük Göller bölgesi ve Güney Afrikada terör olayları hızlı tırmanış gösterirken özellikle Çad, Gine, Mali, Sudan, Tunus, Burkina Fasoda yaşanan askeri darbeler  ve Gine Bissauda meydana gelen darbe girişimi istikrarsızlığı da beraberinde getirmektedir."

Batı sömürgeci anlayışıyla Afrika'nın toparlanmasına izin vermiyor

Afrika Birliği'nin sorunları çözmede etkisiz kaldığını ifade eden Zerdeci, "Afrika Birliğinin yeterince etkin olamaması ve önleyici tedbirler konusunda yaptırım gücünün bulunmaması ister istemez sosyo-ekonomik sıkıntıların daha da hızlı bir ivme göstermesi söz konusu olabilir. Afrikada kolayca çözülmeye meyilli olan siyasi ve sosyal yapıdaki birçok ülke ne yazık ki dış güçlerin sömürgeci yaklaşımlarından etkilenebilmektedir. Özellikle Libya eski lideri Albay Muammer Kaddafinin 2009 yılında Afrika Birliği başkanlığı döneminde ön plana çıkardığı Afrika Birleşik Devletleri (ABD) ve buna bağlı olarak 2011de ortaya attığı Amerikan doları ve Euro yerine Afrika ortak para birimi olarak altın dinar fikrini dillendirmesi sonrası Libyada iç karışıklığın başlaması ve Kaddafinin devrilmesi düşündürücü olsa gerek." şeklinde konuştu.

 

Fransa, Türkiye'nin Afrika'daki yükselişinden rahatsız!

Türkiye'nin son dönemde etkinliğini arttırdığı Afrika'daki ağırlığından Fransa'nın rahatsız duyduğunu belirten Zerdeci,  "Afrikada birçok liderin BM Güvenlik Konseyinin yeniden yapılandırılmasını öngören Ezulwini Mutabakatı konusundaki ısrarlı beyanları, Fransaya karşı başlatılan gösteriler karşısında, birçok alanda ekonomik darboğazın yaşandığı, işsizlik ve açlığın had sefaya ulaştığı Afrikada, Batı’nın manipülasyonu sonucu kırılgan olan yönetimler kolayca askeri darbelerle değişime uğratılmaktadır. Afrikada özellikle Türkiyenin ağırlığından büyük tedirginlik duyan Fransız yönetimi buralarda kontrolü elde tutabilmek için çareyi kendine bağlı yönetimleri işbaşına getirmekle buluyor. Özellikle Sudan, Libya, Cezayir, Tunus gibi ülkelerde Türkiyenin ağırlığının hissedilmeye başlanması ister istemez Fransanın Türkiyeye yönelik karalama politikalarını ön plana çıkarmasına ve Afrika ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere Türkiyeye karşı düşmanca bir yaklaşım yürütmesine neden olmaktadır.  Akdeniz'in kapısı konumundaki Tunus ile Türkiye'nin "Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi" vasıtasıyla başlattığı savunma ve güvenlik iş birliği yakınlaşması sonucu Afrika kıtasına yönelik askeri malzeme tedariki başlatması istemez Fransa'yı tedirginliğe sürükledi. Bunun sonucu olarak kendilerine  yakın olan Cumhurbaşkanı Said Kaysın darbe yapmasını teşvik ettiler." ifadelerini kullandı.