GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2022 09:29   Güncelleme : 25-01-2022 09:33

Haksızlık Edebiyatı Yapanların Gerçek Yüzü

Eğitim-Bir-Sen Pazar İlçe Başkanı Sefer Yazıcı, Geçtiğimiz hafta çarşamba günü Pazar ilçe milli eğitim şube müdürlüğü kadrosuna atanan Şube müdürü için “görevlendirme iç barışımızı iş huzurumuzu son derece olumsuz bir havaya sokmuştur.” dedi

Haksızlık Edebiyatı Yapanların Gerçek Yüzü

Cevahir TOPALOĞLU

Eğitim-Bir-Sen Pazar İlçe Başkanı Sefer Yazıcı Yönetimi adına basına verdiği yazılı açıklamada “Pazar İlçe Milli Eğitim müdürlüğünde boş bulunan şube müdürlüğü kadrosuna yapılan atama son derece rahatsız edicidir. Bu atama öncesi aslı görev itibariyle öğretmen olan birinin sınavla atanılan bir kadroya 76. maddeye göre atanması vicdanları yaralamıştır. Pazar Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak her okul ve kurumda yüksek sesle dile getirdiğimiz hakkaniyet kuralına her zaman riayet ettik. Pazar’da sayı olarak en yakın olduğumuz sendika her ortamda haktan adaletten bahsederken şube teşkilatında görev yapan ve aktif olarak sendikacılık yapan birinin hele de dönemin milli eğitim bakanı Hüseyin Çelik’in en çok kullandığı, hakkaniyetten uzak 76. maddeyle yapılması utanç vericidir. Siz değil miydiniz 76 ile yatıp kalkan? Siz değil miydiniz hak adalet liyakat masalları anlatan? Kimse kusura bakmasın. Hiçbir zaman iktidar partisinin adını anarak, bizimkiler diyerek sendikacılık yapmadık. Hiç bir partinin il ve ilçe kongrelerine katılmadık. Siyasi sembolleri milletin gözüne sokmadık. Ne bir partinin arka bahçesi ne de öncü kuvveti olduk. Bizi olmadık itham ve iftiralarla eleştirenler ilk önce aynaya bakmalılar. Siyasilere iş yaptırmak için renkten renge girenler lütfen dürüst olun. Elinizi vicdanınıza koyun bu atamalar Ardeşen ve Çayeli’nde yapılabilir miydi? Pazar sıçrama tahtası olmamalıdır.
Amacımız kişi üzerinden eleştiri geliştirmek değildir. Sınavla o kadrolara atananların hakkının gaspı ve emeklerine hakaret olarak telakki ediyoruz. Diğer yandan özellikle ilçemizde görev yapan idarecilerimizin iş huzurunu dinamitlediğini düşünüyoruz. Seçilmiş ilçe yönetimi olarak istişareler yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bu süreçte neden bir üyemiz atanmadı, neden bize sorulmadı gibi bir düşünceyi asla aklımıza getirmedik. Vicdanını kiraya vermeyen herkes yönetime geldiğimiz ilk günden bugüne hiçbir atama sürecinin içinde olmadık. Boş bulunan idari kadrolara birçok sendikasız ve farklı sendikalardan arkadaşlar görevlendirilmiştir.
Bizlere iftira atmayı meslek edinenlere hakikat kitabından pasajlar okumaya devam edeceğiz. Peki 76. madde nedir? 76. Madde bakana zaruret halinde re’sen atama hakkını tanıyor. Pazarda bu işi yapabilecek onlarca idareci kadrosunda görev yapanlar var iken bu uygulamanın yapılması akıllara farklı şeyler getirmektedir. Yapacağımız değerlendirmeler sonucunda hukuki yola başvurmak dahil, tepki gösterme adına idarecilikten istifa dahil her türlü meşru ve insani tepkiyi açıkça ortaya koyacağımızı belirtmek istiyorum.”