GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2022 11:25   Güncelleme : 10-01-2022 11:39

BASIN ÖNE EĞİLMESİN..

Gazeteci Yazar Dilek Onay Can 10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısı ile bir yazı kaleme alarak çalışan meslektaşlarının gününü kutladı.

BASIN ÖNE EĞİLMESİN..

Gazeteci Yazar Dilek Can Onay 10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısı ile bir yazı kaleme alarak çalışan meslektaşlarının gününü kutlayarak şu ifadelere yer verdi.

Bugün 10 Ocak  Çalışan Gazeteciler Günü..

Basın emekçileri, bundan 58 yıl önce gazete patronlarının karşısına “simidimiz ve hürriyetimiz için” sloganıyla dikildi.

Bugünün tarihçesine bakmak istersek;

10 cak Çalışan Gazeteciler günü, 1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, “10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilmiştir.

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama gündür.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmî gazetede yayımlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır.

“Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir.

Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü.

Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı.

10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Kamuoyunu aydınlatmak için her türlü olumsuzluğa rağmen büyük bir özveri ile toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren basın mensuplarını takdir etmemek mümkün değildir.

Bu babda Gazetecilerin ağır şartlar altında görevlerini icra ederken önlerine engel konulmamalı ,hukuka aykırı yayın yasakları getirilerek. cezai yükümlülüğün altına sokulmamalıdır..

10 Ocak 1961’in üzerinden 58 yıl geçerken, basın emekçileri o dönem kazandığı haklara sahip çıkamayarak bugünlere geldi….

Bizler onurlu,kalemiyle kimsenin kölesi olmayan , çalışan gazeteciler olarak halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkının savunucusu olmayı ve Sendikal hakların genişlemesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Tüm onurlu, meslektaşlarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” kutlu olsun.