GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-12-2021 11:07   Güncelleme : 22-12-2021 11:11

Rize Hurnası Covid-19'a Yakalanma Riskini Azaltıyor

Doğu Karadeniz Bölgesinde bolca yetişen ve genellikle yetiştiği ilin adıyla anılan Hurma için Japon bilim insanları tarafından Covid-19 hakkında sevindirici bir çalışma yapıldığı açıklandı.

Rize Hurnası Covid-19'a Yakalanma Riskini Azaltıyor

Doğu Karadeniz’deki yerleşim yerlerinden Trabzon, Rize ve Artvin’de anavatanı Gürcistan’ın Batum şehrinden getirilerek yetiştirildiği söylenen Hurmanın şifa kaynağı olduğu ve Japonya’da yapılan araştırmada Covid-19 'a iyi geldiği konusunda çalışma yapıldığı sosyal medyada yazıldı Japon bilim insanlarının yaptığı çalışmada, Rize hurmasından elde edilen bir maddenin Covid-19'a yakalanma ihtimalini düşürdüğü belirlendi.

Dünyada 2 yıldır binlerce insanın ölümüne sebep olan Covid-19 virüsüne karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları dünya genelinde sürerken, Japon bilim insanları virüsle mücadelede umut olabilecek bir bilimsel çalışmaya imza attı. Japonya’daki Nara Tıp Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda Hurma dan elde edilen tanen maddesinin Covid-19'un enfekte olma veya ciddi semptomlar geliştirme ihtimalini düşürdüğünü ortaya koydu.

Sonuçları İngiltere'deki 8 Aralık 2021 tarihli Scientific Reports dergisinin dijital versiyonunda yayınlanan çalışma kapsamında hamsterların ağız boşluğuna Hurma dan elde edilen tanen maddesi içeren bir bileşiği uygulayan araştırmacılar, maddeyi almayan hamsterların akciğerlerinde 3 gün içinde yüksek oranda viral yük ve zatürre belirtisi tespit etti. Rize Hurmasından elde edilen tanen bileşiği enjekte edilen hamsterların akciğerlerinde ise düşük viral yoğunluk gözlenirken, verem belirtisine rastlanmadı.

Risk azalıyor

Hurma dan elde edilen tanen maddesi verilen hamsterları 30 dakika boyunca Covid-19 virüsü taşıyan hamsterlarla aynı kafese koyan uzmanlar, 1 haftanın ardından yapılan testlerde maddeyi alan hamsterların ciğerlerinde virüse rastlamadı. Bulguların deneyde kullanılan bileşiğin Covid-19'dan enfekte olma veya şiddetli semptomlar geliştirme ihtimalini düşürdüğünü ortaya koyduğunu belirten uzmanlar, buna rağmen insanlar üzerindeki klinik testlerin önem taşıdığının ve daha fazla deneye ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Vitamin kaynağı, soyularak kurutuluyor