GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-07-2021 18:55   Güncelleme : 08-07-2021 18:55

RİZE’DE YAPIMINA BAŞLANAN DİJİTALPARK TEKNOKENTİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank'ın katılımıyla Üniversitemiz ve Türk-Alman Üniversitesi ortaklığında yapılacak olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi Dijitalpark Teknokent'in temeli atıldı.

RİZE’DE YAPIMINA BAŞLANAN DİJİTALPARK TEKNOKENTİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Dijitalpark Teknokent’in İstanbul Çekmeköy Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen törende, Dijitalpark Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı ve Dijitalpark Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Bayraktar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank açılış konuşması yaptı.

Rektörümüz konuşmasına, Dijitalpark Teknokent’in temel atma törenine katılanları selamlayarak başladı. Bu yıl Üniversitemizin kuruluşunun 15. yılı olduğunu belirten Rektörümüz, “Malumlarınız olduğu üzere 15 yıl bir üniversitenin kurulması, gelişmesi ve kurumsallaşması için kısa bir zaman dilimidir. Ancak saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın destekleri, Üniversitemiz Geliştirme Vakfının katkıları ve akademik ve idari personelimizin özverili çalışmaları neticesinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, geçen bu zaman zarfında fiziki alt yapı, akademik kadro, eğitim-öğretim kalitesi ile akademik performans ve başarı açısından çok önemli mesafeler kat etmiştir.” diyerek Üniversitemizin ulusal ve uluslararası alandaki akademik performans ve başarılarından bahsetti.

Rektörümüz, Üniversitemiz bünyesinde Teknokent kurmak için uzun bir süredir etüt çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, “Ancak özellikle Rize'de sanayinin çok sınırlı olması bizim önümüzü kapatıyordu. Tam da bu aşamalarda Türk Alman Üniversitesi ile ortak teknokent kurma fikri gündeme geldi. 21/05/2019 tarihinde kurmuş olduğumuz dijitalpark teknokent 01/06/2020 tarihinde faaliyete geçti. Bugün de burada temel atma töreni gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Dijitalpark Teknokent'in Üniversitemiz ve ülkemizin ar-ge potansiyelinin gelişmesi ile ülkemizin milli sanayi hamlesine katkısı olması temennisinde bulunan Rektörümüz konuşmasını şöyle tamamladı:

“Teknokent kurma girişimimize en başından itibaren destek veren ve bugün de bu mutlu günümüzde aramızda olan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'a, her daim yanımızda olan ve Üniversitemize destek veren Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Başkan ve Üyelerine, teknokentte ortaklarımız olan Türk Alman Üniversitesinin değerli Rektörü ile Türk Alman Üniversitesini Destekleme Vakfının başkan ve üyelerine, arazi konusundaki yardımları dolayısıyla Çekmeköy Belediye Başkanına, kısaca katkısı olan herkese şahsım ve RTEÜ adına ayrı ayrı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ise konuşmasında, bugün son on dokuz yılda neredeyse sıfırdan inşa edilen 'Ar-Ge ve Yenilik' ekosistemine yeni bir aktörün daha dahil olduğuna işaret ederek, teknoparkların, teknolojik bilginin üretilmesi ve ticarileştirilmesi sürecindeki kritik rolleri dolayısıyla ekosistemin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Bakan Varank, Ar-Ge ve girişimcilik kültürü olan bir ekosistemin ve nitelikli istihdamın oluşmasına Bakanlık olarak teknoparklar aracılığıyla aracılık ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti