EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-05-2021 18:06   Güncelleme : 24-05-2021 18:29

RİZE'DE GELENEK BU YILDA DEĞİŞMEDİ

Rize de eğitim çalışanları iş kolunda İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde sendika sayıları tespit çalışmaları tamamlandı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet KİBAROĞLU başkanlığında, Rize’de örgütlü Sendika başkan ve yöneticilerinin katılımıyla yapılan yetkili sendika belirleme çalışması sonuçlanarak, tutanaklar imza altına alındı.

RİZE'DE GELENEK BU YILDA DEĞİŞMEDİ

2021 yılında da Rize Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yetkili sendika Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) oldu. 2246 üye sayısına ulaşan Eğitim Bir-Sen’in en yakın takipçisi 1279 üye sayısıyla TES olurken, Rize Mili Eğitim Müdürlüğünde sendikalaşmaya bakıldığında Eğitim Bir Sen’in 29 yıldır emin adımlarla yürüttüğü sendikal mücadelede Rize’nin tüm ilçelerinde ve il genelinde tartışmasız lider olduğumuz görüldü. Eğitim Bir Sen’den yapılan açıklamada; İlimizde örgütlü diğer eğitim sendikalarının tamamının üye sayısından daha fazla üyeye sahip olarak haklı bir gururu üyeleriyle ve kamuoyu ile paylaşan Eğitim Bir Sen’in, Yetkili sendika olma başarısının tüm üyelerinin başarısı olduğu vurgulandı. Bu başarının tek kişiye veya yönetim kurulu üyelerine mal edilemeyeceği belirtilen açıklamada, “Bu başarı yalnızca bizim değil tüm üyelerimizin başarısıdır. Bizi zirveye çıkaran, zirvede tutan ve zirveden yeni ufuklara yol almamıza katkı sunan tüm üyelerimize, yönetim kurulumuza, ilçe yönetim kurullarımıza teşekkür ediyoruz” denildi. İstikameti doğru olanın yolu zor olsa da ufku hep açık olur. Zaman, istikameti doğru, mücadelesi haklı olanlara güçlü bir gelecek armağan eder.Her doğru adım yarını tahkim eder, işi kolay kılar.Rize de gelenek bu yılda değişmedi güvenle verilen yetki ancak başarıyla sürdürülebilir. Rize’de Yetkili Eğitim sendikası denilince her noktada Eğitim Bir Sen var. Eğitim Bir-Sen Rize Şube Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ; “Rekabet zemininde hizmet sendikacılığı anlayışı ile yola çıktığımız sendikal hak arama mücadelemizde 29. yılın sonunda bakıyoruz ki artık üyesine, ülkesine hizmette rekabet edeceğimiz, rakip diyeceğimiz hiçbir sendika kalmamış durumda. Artık tek rakibimiz yine kendimiz olarak hizmetlerimizi ve mücadelemizi bu zirveden yeni ufuklara, yeni ufuklardan yeni umutlara doğru taşıyacağız. Yükümüz ağır, aldığımız sorumluluğun farkındayız, bunun bilincinde olarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Dünyada virüs salgını nedeniyle birçok mağduriyetler oluştu. Devletimizle, halkımızla bütünleşerek, birlik olarak bu zor süreci atlatmaya çalıştık. Sendika olarak bu sürece maddi ve manevi desteğimizi esirgemedik. Vefa sosyal gruplarına tüm illerimizde fiziki ve maddi katkılar sağladık. Köstek olan değil her zaman destek olan olduk. Pandeminin başlangıcı olan mart ayından itibaren okullar tatil edildiği için toplu sözleşmede

kazancımız olarak imza altına alınan hak gereği ek dersler çalışanlara ödendi. Kırmadan dökmeden inancın, sağduyunun, vicdanın ve medeniyetimizin sesi olma yolunda sürdürdüğümüz mücadelemizi her dem daha ileriye götüreceğiz.1992’de kurulurken inancımız, söylemimiz ve eylemimiz ne ise 2021 yılına geldiğimizde, kendimizi geliştirerek hedeften sapmadan aynı kararlılıkla ve samimiyetle mücadeleye devam ediyoruz. Yalan dolana sapmadan, üyesini, eğitim çalışanını aldatmadan, kazanımlarımızı anlatarak sendikacılık yaptık. Eğitim çalışanına kazandırdık, kazandırmaya devam edeceğiz. Bazı sendikalar gibi yapmadığımız şeyi söylemedik. Sorunları kaşıyarak üyeyi kandırmaya çalışmadık, çözüm önerilerimizi sunduk, başkalarının kazanımları veya kazanacakları üzerinden sendikacılık yapmadık. Emek hırsızlığı yapmadan sendikacılık yaptık. En büyük sermayemizin samimiyet olduğunun farkındayız. Eğitim çalışanlarına ilişkin onlarca nitelikli çalışmaya imza atan, pek çok sorunun çözüme kavuşturulmasını sağlayan, eğitim çalışanları adına kazanım üreten Eğitim-Bir-Sen Yeni ufuklardan yeni umutlara koşmaya devam edecek.

Bir kez daha bu vesile ile bu güne kadar üye olmamış tüm eğitim çalışanlarını Eğitim Bir Sen’e üye olmaya davet ederken, bizi yetkide zirveye taşıyan tüm üyelerimize, iş yeri temsilcilerimize, İl-İlçe- genel merkez yönetim kurulu asil ve yedek üyelerimize, Kadın Komisyonları yönetimimize, emek ve gönül veren 2246 üyemize ve aynı ufka bakarak umutla bu memleketin yücelmesinde, kadim medeniyetimizin yeniden inşasında, eğitimin ve eğitimcinin hak ettiği yeri almasındaki mücadelemizde, emeğini, gönlünü ve dualarını bizimle paylaşan aziz milletimize sonsuz şükranlarımızı arz ederiz.

 

Hüseyin KOCAMAN

Rize Eğitim Bir Sen Başkan Yardımcısı

Basın Yayın Sekreter