SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-04-2021 12:46   Güncelleme : 27-04-2021 12:46

Diş Hekimliği Fakültesi Yeni Binasına Taşındı

21 Ekim 2017 tarihinde temeli atılan Diş Hekimliği Fakültesi inşaatı tamamlandı ve Fakülte 26 Nisan 2021 Pazartesi itibariyle yeni binasında hasta kabulüne başladı.

 Diş Hekimliği Fakültesi Yeni Binasına Taşındı

Sağlık Bakanlığı’nın kalite standartlarına ve pandemi koşullarına uygun olarak yapılan Diş Hekimliği Fakültesi Binası 25.000 m2 kapalı alana sahip olup üç bölümden oluşmaktadır: Eğitim bloğu, idari kısım ve hastane kısmı. Eğitim bloğunda; 5 adet amfi, öğrenci işleri, toplantı salonu, kütüphane, bilgisayar salonu, 2 adet preklinik laboratuvarı ve 1 adet fantom laboratuvarı, öğrenci yemekhanesi, kantin ve öğrenciler için sosyal alanlar bulunmaktadır.

İdari kısımda; Dekanlık, öğretim elemanları ve idari personel için 80 adet ofis, toplantı salonları, personel yemekhanesi, kapalı ve açık otopark, bay ve bayan mescit bulunmaktadır.

Hastane bloğunda ise; ağız diş ve çene radyolojisi, ağız diş ve çene cerrahisi, endodonti,  çocuk diş hekimliği, ortodonti, periodontoloji, protetik diş tedavisi ve restoratif diş tedavisi anabilim dallarına ait klinikler, öğrencilerin eğitimlerini bütünleştirecekleri multidisipliner klinik, 8 adet toplantı salonu, 3 adet ameliyathane, endoskopik-mikroskobik işlemlerin yapılacağı 1 adet klinik ve yataklı ünite ile tomografi, mr, ultrasyon ve röntgen odaları yer almaktadır.

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, beraberinde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Bilgin, Prof. Dr. Ahmet İshak Demir ile Prof. Dr. Adnan Yılmaz, Üniversite Genel Sekreteri Adnan Er ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş ile birlikte hasta kabul etmeye başlayan yeni Diş Hekimliği Fakültesi Binasında incelemelerde bulundu.

Burada bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman konuşmasında; “21 Ekim 2017 tarihinde temelini attığımız 25.000 metrekare kapalı alana sahip olan ve aynı anda 175 kişinin diş tedavisi olabileceği Diş Hekimliği Fakültesi binamızın pandemi şartlarına ve dünyanın her tarafında hissedilen bir takım ekonomik sorunlara rağmen üç buçuk yıl gibi bir zaman içerisinde tamamlanmış olması çok önemli bir başarıdır. Fakültemiz, Sağlık Bakanlığı’nın kalite standartlarına ve pandemi kurallarına göre tasarlandı. Her hasta kendine ait özel bölümde diş tedavisini olacak ve tedavi esnasında hastalar birbirlerini görmeyecekler. Ayrıca hastanın bulunduğu bölmenin havalandırması da kendine özel şekilde planlanmıştır. Günümüzün en modern cihazları ile donatılmış olan Fakültede eğitim-öğretim ile sağlık hizmeti sunumu birlikte verilecektir. Fakülte Binamızın Üniversitemize ve ilimize kazandırılmasındaki katkı ve destekleri dolayısıyla başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilimizin milletvekillerine, YÖK Başkanımıza ve katkı veren herkese şahsım ve Üniversitemiz adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Yeni binamız Üniversitemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi