GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 09:44   Güncelleme : 20-04-2021 09:44

Önceliğimiz Seçim İttifakı Değil Geçim İttifakıdır

www.haberetanik.com sitesinin oluşturduğu röportaj masasının konuğu bu hafta Saadet Partisi Rize İl başkanı Av. Muhammet Kaçar oldu. Hukukçu kimliği ile birçok soruda dobra cevaplar veren Kaçar, yaş çay taban fiyatı olarak 7.5 lira taban fiyat biçti. SP Rize İl başkanı Av. Muhammet Kaçar, önceliklerinin seçim ittifakı değil geçim ittifakı olduğunu belirtti

Önceliğimiz Seçim İttifakı Değil Geçim İttifakıdır

-Yarın seçim olsa Saadet Partisi Rize il teşkilatı olarak seçime hazır mısınız?

Av Muhammet KAÇAR: “Biz 51 yıllık bir hareketin partisiyiz. Birçok seçim gördük, geçirdik. Her zaman seçime hazır bir az sayıda partilerden biriyiz. Ancak yaşanan pandemi süreci nedeniyle vatandaşlarımızla birebir temas kuramıyoruz. Zorluklar yaşadığımız bazı meseleler var. Bunlar her partide yaşanabilecek zorluklardır. Buna rağmen Saadet Partisi Rize il başkanlığı olarak gözlemlediğimiz eksikliklerimizi düzeltmek için arkadaşlarımızla bir çalışma içerisindeyiz”

-Rize Saadet Partisi olarak kullanacağınız bir yer satın aldınız. Bu konuda vatandaşlardan destek aldınız mı?

Av. Muhammet KAÇAR: “Yaklaşık 26 yıldır Belediye bloklarında Rize Belediyesinin kiracısıydık. Kentsel dönüşüm kapsamında Belediye blokları yıkıldı. Bizde kiracı olarak bulunduğumuz belediye binasını boşaltıp geçici bir yere taşındık. Genel Merkezimiz adına bir yer satın alma düşüncesini hayata geçirme adına Atatürk Caddesi Ak-İş çarşısının dördüncü katında olan yeri satın aldık. Çalışmalarımızı bu aşamadan sonra daha geniş ve daha ferah bir ortamda milletimize iktidar olduğumuz dönemdeki gibi hizmetlerimize devam edeceğiz. Yeni yer satın alma düşüncemizde bize maddi ve manevi katkı sunan partili ve partisiz vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Milli Görüş iktidarında yaptığımız hizmetleri bilen bu gün saadet Partili olmayan vatandaşlarımızda bize katkı sundu. Demek ki Milli Görüş iktidarlarında iyi işler yapmışız ki bu gün karşılığını alabiliyoruz”

-RTE Üniversitesi’nin çay kanunu ile ilgili bir çalışması var. Bir hukukçu olarak nasıl bir çay kanunu hazırlanmalıdır?

Muhammet KAÇAR: Çayda en büyük sorun hükümetin belirlediği taban fiyat altında özel sektörün yaş çay almasıdır. Bu sorunun önüne geçilecek bir düzenleme gerekir. Yine üreticinin tüm çayını ekonomiye kazandırmanın önündeki engeller kaldırılmalıdır. Bu günkü çay ürününün artırılmasının konusunda hazırlanan kanun teşvik içermelidir. Hazırlanacak çay kanun tasarısı Çaykur markasının korunması konusunda gereken hassasiyeti göstermelidir. Bu gün Rize demek, çay demek, çay demek Çaykur demektir”

-Yeni bir yaş çay sezonu geliyor. Her kesimden çay fiyatı konusunda bir açıklama var. Bu gün saadet Partisi iktidar olsa siz yaş çaya ne kadar taban fiyat verirdiniz?

Av. Muhammet KAÇAR: “Biz Milli Görüş partisiyiz. Geçmişte hemşerilerimiz lehinde alınmış kararları dikkate aldığımızda bu günkü taban fiyat beklentisinin çok üzerinde bir fiyat verirdik. Geçmişte hemşerilerimizin lehinde aldığımız kararları dikkate alarak en son Milli Görüş iktidarı olan Refah-Yol Hükümeti döneminde reel enflasyonun çok üzerinde bir fiyat vermiştik. Bu günde reel enflasyonu dikkate alırsak, bu gün itibarıyla yaş çay bedelini 7.5 lira olması gerektiğine inanıyoruz. Bu gün Saadet Partisi iktidarsa olsa biz yaş çaya taban fiyat olarak bu rakamı verirdik. Geçmişte yaş çaya taban fiyatı en yüksek veren iktidar olarak bu günkü taban fiyata yüzde 130 zam yaparak 7.5 lira yapardık”

-Geçen yıldan bu güne gübreye yüzde 35 zam yapıldı. Bu zam üreticinin büyük tepkisine neden oldu. Bu konuda ne diyorsunuz?

Av. Muhammet Kaçar: “Gübreye yüzde 35 zam yapılması, çayda üretim maliyetini oldukça yükseltiyor. Çaya yapılacak zam diğer ücretlere yani işçiye, memura, emekliye yapılan artış kadar olmamalıdır. Yaş çaya verilecek taban fiyat reel enflasyonla birlikte gübreye yapılan zamda dikkate alınarak yapılmalıdır. Gübreye yapılan yüzde 35 lik zam taban fiyata yansıtılmazsa üreticimiz mağdur edilecektir. Milli görüş iktidarlarında gübre daima kontrol altında tutulmuş ve taban fiyata verilen zamda gübre zammının üzerinde olmuştur. Bu nedenle hükümetten 2021 yılı yaş çay taban fiyatını bütün girdiler hesaplanarak yapılmasını talep ediyoruz”

-Bu güne kadar üreticimiz çayını yabancı işçilerle toplardı. Koronavirüs nedeniyle bu sezonda geçen yıl olduğu gibi Türkiye’ye gelemiyor. Üreticimiz bu konuda mağdur. Siz bu konuda ne diyorsunuz?

Av. Muhammet KAÇAR: “Gönül ister ki üreticimiz çayını kendi toplasın. İlimizde vatandaşımız sadece çayla geçimi mümkün değil. Üreticilerimizin sürekli çalıştığı bir işi var. Mevcut işinden ayrılmadan çayını toplamak istiyor. Kendisi bunu yapamayınca yabancı işçi ile çayını toplatıyor. Eğer üretici hemşerilerimiz çayını toplamak için işinden ayrılırsa çay sezonu dışında işsiz geziyor. Bu durum da o vatandaşımızın geçim sıkıntısı çekmesine neden oluyor. Yaş çayda uzun süre dalında kalmıyor. Eğer kalırsa kalitede sıkıntı oluyor. Bu nedenle bazı önlemler alınarak resmi olarak işçilerin Türkiye’ ye girmesi sağlanabilir. Mesela gelecek işçiler kapıda test zorunluluğu ve karantina uygulaması yapılarak ülkeye sokulabilir. Karantinası biten yabancı uyruklu işçiler muhtarlara teslim edilerek o köyden çıkışı çay sezonu süresince yasaklanabilir. Bu yolla da vatandaşlarımızın sıkıntısı giderilmiş olur”

*Son seçimde CHP-İYİ Parti-Saadet ve DP ittifakı ile seçime gitmiştiniz. Önümüzdeki seçimde böyle bir ittifak olabilir mi?

Av Muhammet KAÇAR: “İttifakların nedeni 1983 yılında çıkartılan seçim yasasıyla yüzde 10 barajıdır. O gün Milli Görüş Partisi olan Refah Partisini seçime sokmamak için bu yasa çıkartılmıştı. Daha sonra bu günkü iktidar barajı düşürme sözü ile iktidara gelmiş, bu sözünü unutmuştur. 2017 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine gidilmiştir. Bu Anayasa değişikliği seçim ittifaklarına yol açmıştır. Bu konuda AKP ile o dönemde ittifak görüşmeleri yaptık. Biz o seçimde kendi logomuzla, kendi ismimizle, kendi kurumsal kimliğimizle ittifakın içinde yer almak istiyorduk. Bu isteğimizi o dönemde iktidar partisi kabul etmedi. Adeta bize kapatın partinizi gelin dedi. Bunu kabul etmedik. Bizde o seçimde seçime giderken meclise grup kurmak istiyorduk. Kuracağımız grupla milletimizin sorunlarına çözüm yönünde katkı sağlamayı bir zorunluluk olarak gördüğümüz millet ittifakı içerisinde yer aldık. İttifaklar seçim dönemlerinde konuşulacak mevzu olduğundan dolayı bugün milletin içinde bulunduğu ekonomik geçimliliği nedeniyle önceliği bu konulara verdik. Bu nedenle geçim ittifakı isimli bir kampanyabaşlattık.84 milyon insanımızla oluşturulan bu geçim ittifakı ile milletimizin sorunlarına çözümü daha öncelikli işlerden olduğu konusunda dikkat çekmek istiyoruz”

Kaynak: www.haberetanik.com