GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 23:01   Güncelleme : 01-04-2021 23:05

İkizdere Halkı Taş Ocağına Karşı Çıkıyor

Rize'de Lojistik Merkez ve Liman projesinin inşa edileceği deniz üzerindeki alanın dolgusu için 16 milyon tona yakın taş alınması kararlaştırılan İkizdere İlçesi Cevizlik köyünde açılacak taş ocağı, tepkilere neden oldu.

İkizdere Halkı Taş Ocağına Karşı Çıkıyor

Rize’de Lojistik Merkezi ve Liman Projesinin inşa edileceği deniz üzerindeki alanın dolgusu için 16 milyon tona yakın taş alınması kararlaştırılan İkizdere İlçesi Cevizlik köyünde açılacak taş ocağı, tepki ile karşılandı. Yeşil vadide yaşam ve tarım alanlarının zarar göreceğini belirten yöre halkı, 'Yatırıma değil, yanlış yer seçilen taş ocağına karşıyız' mesajı ile nöbete başladı.

Karadeniz’in kış ve termal turizmi için yeni turizm destinasyonu alanı olarak belirlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 'örnek yayla' modellerinin uygulanacağı iki noktadan biri seçilen doğal sit alanı Rize'nin İkizdere Vadisi Cevizlik köyünde açılması planlanan ve 16 milyon tona yakın taşın alınacağı bazalt ocağı projesi tepkilere yol açtı.

Vadinin doğal güzelliğinin yok olacağını, yaşadıkları köylerinin ellerinden gideceğini savunan İkizdere halkı 'yatırıma değil, yanlış yerde seçilen taş ocağına karşıyız' diyerek nöbete başladı. Köylerinde çay ve bal üretimi yaptıklarını anlatan İkizdere  Halkı, İyidere'de deniz doldurularak yapılacak Lojistik Liman projesi için planlanan taş ocağının daha yakın, daha az maliyetli ve doğaya zarar vermeyecek başka bir alanda açılmasını istiyor.