GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 14:18   Güncelleme : 01-04-2021 14:18

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları İl Başkanı Ardal ''Tek Adamın O Kararını Tanımıyoruz''

CHP Kadın kollarının organize ettiği ve tüm ilçelerden kadınların katıldığı İstanbul sözleşmesi eylemi Rize Merkez 15 Temmuz parkında yapıldı. CHP il Kadın kolları Başkanı Nurdan Ardal Cumhurbaşkanının bir gece yarısı operasyonuyla İstanbul sözleşmesinden çekilme kararını tanımadıklarını belirtti

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları İl Başkanı Ardal ''Tek Adamın O Kararını Tanımıyoruz''

CHP Rize İl Kadın Kolu Başkanı Nurdan Ardal açıklamasında, “İstanbul Sözleşmesi olarak bildiğimiz sözleşme, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesidir. Bu sözleşme kadına yönelik şiddetle mücadele eden uluslararası bir sözleşmedir ve 45 ülke sözleşmenin imzacısıdır. İmzacı ülkelerin 34 ü sözleşmeyi onaylamıştır ve sözleşme bu ülkelerde yürürlüktedir. Biz de 11 Mayıs 2011’de sözleşmeyi imzalayan ve 24 Ağustos 2011’de onaylayan ilk ülkeyiz. Sözleşmenin içeriği ülkemizde yaşanan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından ceza verilen bir davanın neticesinde şekillenmiştir. Nahide Opuz isimli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir kadın uğradığı şiddet ve tehditler nedeniyle yerel makamlara defalarca başvurmuş olmasına rağmen maruz kaldığı şiddet devam etmiştir. Nahide ’nin annesi uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Devletin şiddetten koruyamadığı Nahide, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmuştur ve Türkiye Cumhuriyeti tazminat cezasına mahkûm edilmiştir. Dünyada pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de şiddet ülkenin karanlık yüzüdür. Bu karanlık geçmişi geride bırakmak için Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Sözleşmesinin yazılmasına öncülük etmiş ülkelerden de biridir” dedi.

Ardal, “Prof. Dr. Feride Acar bu sözleşmeyi yazan komisyonda yer alması için devlet tarafından görevlendirilmiş önemli akademisyenlerimizden biridir. Sözleşme sadece kadını korumayı hedeflememektedir, aynı zamanda şiddet oluşmadan önlemek için de politikalar üretilmesini sağlamaktadır. Bütüncül bir anlayışla şiddetin her türünden kadınları ve çocukları korumaktadır. Şiddete cezai yaptırım uygulamaktadır. İstanbul sözleşmesi dayanak gösterilerek 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çıkartılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti 10 sene önce kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilerici ve istikrarlı bir giriş yapmıştır. Ancak bu ilerici giriş süreçte aynı şekilde ilerlememiştir. Devlet ve yargı sistemi ne sözleşmeyi uygulamıştır ne de 6284 sayılı kanunun gereğini yerine getirmiştir. Sözleşme, söylendiği gibi ne aile birliğini bozmaktadır, ne de farklı cinsel yönelimlere teşvik etmektedir. Sözleşme sadece ve sadece, insan haklarını ve insan onurunu korumaktadır. Gelenek, örf ve adet bahane edilerek kadınların ve çocukların maruz kaldıkları şiddetin meşrulaştırılmasının önüne geçmektedir. Sözleşme biz kadınların yaşam haklarını savunmaktadır. Cumhurbaşkanı tarafından yayınlanan İstanbul sözleşmesi fesih kararı hukuka aykırıdır ve yok hükmündedir. Biz bu kararı tanımıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını iptal talebiyle Danıştay’a başvuruda bulunduk. Tek adam rejiminde de olsak Danıştay’ın bu hukuk dışı kararın iptali için doğru bir karar vereceğini umuyoruz. Hukuken hâlâ İstanbul sözleşmesi yürürlüktedir. Buradan devlete ve yerel makamlara sesleniyoruz. İstanbul Sözleşmesini ve 6284 sayılı kanunu uygulayın, bu coğrafyada yaşayan kadınları koruyun, şiddetin önüne geçin” dedi.