EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-03-2021 18:26   Güncelleme : 18-03-2021 22:33

YUSUFELİ BELEDİYESİ ‘’YUSUFELİ AĞZI’’ Nİ KİTAPLAŞTIRDI

Artvin, Yusufelili Eğitimci yazar Önder Koruk’un Yüksek Lisans tezi olarak kaleme aldığı, Doç. Dr. Ümit Hunutlu’nun editörlüğünü yaptığı; ‘’Yusufeli Ağzı’’ isimli kitap Yusufeli Belediyesi yayınları arasında yerini aldı.

YUSUFELİ BELEDİYESİ ‘’YUSUFELİ AĞZI’’ Nİ KİTAPLAŞTIRDI

Haber: Bayram Ali Kavalcı

Kültürel Belediyecilik alanında çıkardığı eser ve yaptığı çalışmalar ile hem yayın hayatına hem de yöre kültürüne önemli hizmetlerde bulunan Yusufeli Belediyesi, kültür hazinesini zenginleştirmeye devam ediyor. Yüksek lisans tezi olarak bilimsel bir çalışma noktasında yayımlanan eğitimci Önder Koruk tarafından kaleme alınan eserin; Giriş, ses bilgisi, şekil bilgisi, sonuç, metinler ve sözlük olmak üzere altı bölümden oluşuyor. Yusufeli ilçesinin coğrafi konumundan, coğrafi özelliklerine, ağız tarihlerinden, Yusufeli ağzındaki kullanılan kelimelerin yapılarına kadar birçok başlık altında işlenen Yusufeli Ağzı kitabı bölgenin dil yapısına ışık tutmakla birlikte tarihsel süreçte Yusufeli Ağzı’nın yapısını geniş bir şekilde gözler önüne seriyor.

Belediyecilik hizmetlerini aksatmadan, yöremiz kültürüne katkıda bulunmaya devam ediyoruz diyen Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp AYTEKİN; ‘’Yedinci yerine taşınmaya hazırlanan Yusufeli, zaman içerisinde oluşturmuş olduğu Yusufelilik kültürüyle birlikte geleceğe umutla hazırlanmakta. Kültürel bir geçiş noktasında yer alan ve birçok kültür öğesini aynı anda içinde barındıran Yusufeli’nin bu özelliğini kalıcı hale getirip gelecek kuşaklara aktarmakta bizlerin sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum. Yusufelili Edebiyat Öğretmeni olan Önder Koruk kardeşimizin kaleminden çıkan eser, ilçemizin tüm köylerinde konuşulan ağızların incelendiği ilk bilimsel çalışma olarak dikkat çekiyor. Yusufeli kültürü için yaptığı çalışmadan dolayı ilçem ve şahsım adına hocamıza teşekkür ediyorum. ’’dedi. ‘’Yusufeli Ağzı’’ kitabının satışı, Yusufeli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Yusuf İzzettin Millet Kıraathanesi’nde Belediye Meclis kararıyla belirlenen ücret üzerinden yapılmaktadır.

EĞİTİMCİ YAZAR ÖNDER KORUK’UN ÖZ GEÇMİŞİ; 1983 Yusufeli İlçesi Ormandibi köyünde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini çeşitli okullarda tamamladıktan sonra, Artvin Anadolu öğretmene Lisesinden mezun oldu. 2005 yılında, Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2019 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Halen, Çayeli Fen lisesinde öğretmen olarak görev yapmakta olan, eğitimci yazar Önder KORUK evli ve iki çocuk babasıdır.