GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2021 20:44   Güncelleme : 12-03-2021 21:35

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” Programına katıldı.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen program video konferans sistemi üzerinden gerçekleşti.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Artvin eğitim camiası ile öğrencilerin katılımıyla düzenlenen programda konuşma yapan Vali Doruk, şunları söyledi:

“Bugün 12 Mart, bağımsızlık beyannamemiz olan İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümü. Bizler için müstesna olan bu günü, en içten duygularımla tebrik ediyorum. Bilindiği üzere içinde bulunduğumuz 2021 yılı TBMM genel kurulunda imzalanan önerge ile “İstiklal Marşı Yılı” olarak kabul edildi.

Bu bağlamda kurum ve kuruluşlarımız tarafından düzenlenecek olan özel etkinlikler İstiklal Marşımızın anlam ve öneminin daha iyi idrak edilmesine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda bu etkinlikler; Milli Şairimizin hayatının, mücadelesinin, uğruna sürgünleri göze aldığı prensiplerinin, daha iyi kavranmasını da sağlayacaktır. İstiklal Marşı’mızın bize vazettiği değerlere ne kadar sıkı sarılırsak, şairin ilkelerini ne kadar iyi özümsersek, geleceğimize de o derece güvenle bakabileceğimize inanıyorum.

Akif, milli şuurumuzu besleyen nadide eserleri ve edip şahsiyetiyle bizlere paha biçilemez bir miras bırakan, milletimizin baş tacı ettiği ortak değerimizdir. Kendisi Türkçeyi en iyi şekilde kullanan, en derin düşünceleri en veciz ifadelerle buluşturan özel bir şairdir. Zor günlerde kaleme aldığı o muhteşem dizeler; varlığımıza ve birliğimize yönelik tüm tehditler karşısında al bayrağın altında toplanmaya hazır 84 milyonun ortak sesi, yüreği ve iradesidir.

Marşımız bu özelliğiyle sadece bağımsızlık timsalimiz değil, aynı zamanda tüm Türkiye’yi ortak noktada buluşturan milli mutabakat metnimizdir. Milletimiz için böylesine anlamlı ve değerli bir eserin yansıttığı o asil ruhu her zaman diri tutmak ve onu vatanımızın semalarında gür bir sesle ilelebet yankılandırmak asli görevimizdir.

Yazdıkları ve mücadelesiyle Mehmet Akif, gönlümüzde ebediyete kadar örnek alınması gereken milli bir kahraman olarak yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yıl dönümünü tebrik ediyorum. Bu kapsamda düzenleyeceğiniz etkinliklerde Artvin Valiliği olarak her zaman yanınızda olduğumuzu da bilmenizi istiyorum. Bu vesileyle büyük dava adamı, şair, mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u huzurlarınızda bir kez daha hürmetle yâd ediyor, sizlere de çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Program Vali Yılmaz Doruk’un konuşmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin okunması, video gösterisi ve öğrencilerin İstiklal Marşı’nı okuması ile sona erdi.