GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 23:36   Güncelleme : 23-02-2021 23:36

Vali Doruk, Kemalpaşa’da Halı Dokuma Kursunu Ziyaret Etti

Artvin Valisi Yılmaz Doruk beraberindeki AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ile birlikte Artvin Valiliğinin himayelerinde, Kemalpaşa İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İŞKUR desteğiyle yaklaşık 4 ay önce açılan “Yahyalı Halı Dokuma” kursunu ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Vali Doruk, Kemalpaşa’da Halı Dokuma Kursunu Ziyaret Etti

Kemalpaşa ilçesinde “Yahyalı Halı Dokuma” kursuna katılan 16 kadın, küçükbaş hayvanların yününden elde edilen iplikleri yöreye özgü hayvanların figürlerini halıya ilmek ilmek işleyerek hem meslek öğreniyorlar hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar.

Kemalpaşa ilçesindeki halı dokuma kursunu başladığı günden itibaren çok önemseyip desteklediklerini kaydeden Vali Doruk, güzel neticeler elde edildiğini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ise yaptığı açıklamada, Kemalpaşa ilçesinin hayvancılık ve yaylacılık konusunda ilin önde gelen ilçelerinden olduğunu söyledi.

Yetiştirilen hayvanların yününün, bu kurslarda değerlendiriliyor olmasından çok memnun olduklarını kaydeden Balta, “ Bu kursla hem geleneksel kültürümüz halıcılık yaşatılıyor hem de buradaki hayvancılığa farklı bir ekonomik boyut kazandırılıyor. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Halıcılık emek ve sabır isteyen bir iş. Buradaki kadınlarımızdan sabır göstermelerini istiyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dokunan halıları inceleyen Vali Doruk ve beraberindekiler, kursiyerlere çalışmalarında başarılar diledi.