GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 16:40   Güncelleme : 23-02-2021 16:40

RİZE MÜFTÜLÜĞÜ EVDEN KUR’AN ÖĞRENME KAYITLARININ BAŞLADIĞINI AÇIKLADI

Rize İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığınca, “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla çevrimiçi uygulanan Kur’an-ı Kerim öğrenme seferberliğinde yeni dönem kayıtları başladı.

RİZE MÜFTÜLÜĞÜ EVDEN KUR’AN ÖĞRENME KAYITLARININ BAŞLADIĞINI AÇIKLADI

Haber: Bayram Ali Kavalcı

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla çevrimiçi Kur’an-ı Kerim öğrenme seferberliği başlatmıştı.

DİB Rehberliğinde il ve ilçe müftülüklerince gerçekleştirilen çevrimiçi Kur’an-ı Kerim derslerine vatandaşın ilgisi yoğun oldu. Din görevlilerince verilen çevrimiçi derslerle çok sayıda kişi Kur’an-ı Kerim öğrendi. Tüm dünyada etkisini sürdüren yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde din hizmetlerini aralıksız sürdüren Diyanet İşleri Başkanlığı, “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla “Uzaktan Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı” hazırlamıştı. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan çevrimiçi eğitim programı kapsamında ilk ders 28 Aralık 2020’de yapıldı, eğitimler 8 hafta boyunca devam etti. Haftalık 6 saatten oluşan programda haftada 3 gün ve günde 2 saat çevrimiçi Kur’an-ı Kerim dersi yapıldı.

İl ve ilçe müftülükleri koordinesinde din görevlileri tarafından verilen çevrimiçi derslerde binlerce kişi Kur’an-ı Kerim öğrendi. Evden Kur’an öğrenme seferberliğinde yeni dönem kayıtları başladı. Eğitim programına dair gün ve saatlerin katılımcı taleplerine göre düzenlenebildiği eğitim programının yeni dönem başvuruları başladı.

Programa başvurular, Diyanet İşleri Başkanlığı resmî internet sitesi (www.diyanet.gov.tr) üzerinden alınacak. Eğitim programında engelli vatandaşlar da unutulmadı. Görme ve işitme engelli vatandaşların da başvurabileceği Uzaktan Kur’an-ı Kerim Eğitim Programı’na, ilk dönemde olduğu gibi yeni dönemde de 4 yaş ve üzeri bütün vatandaşların başvurusu kabul edilecek.Vatandaşlar;https://dibbys.diyanet.gov.tr/ehys/OgrenciKursBasvuru.aspx bağlantısını kullanarak programa kayıt olabilecek.

Haydi, Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye, Okumaya

Yeni dönemde; “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye, Okumaya” sloganıyla sürdürülecek “Uzaktan Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı” hakkında DiyanetHaber’e değerlendirmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide Akbulut, eğitim programının ilk döneminde yoğun bir taleple karşılaşıldığını söyledi. Pandemi sebebiyle 4-6 yaş ve ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarında eğitim gören öğrenci sayısında büyük oranda azalmalar olduğuna dikkati çeken Akbulut, bu süreçte vatandaşlarla buluşmak ve onlara yaygın din eğitimini ulaştırmak amacıyla böyle bir proje hazırlandığını dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu anlamda salgın sürecini bir fırsata çevirdiğini belirten Akbulut, çevrimiçi düzenlenen eğitimler sayesinde çok sayıda vatandaşa yaygın din eğitiminin ulaştırıldığını kaydetti.