SİYASET
Giriş Tarihi : 08-02-2021 00:23   Güncelleme : 08-02-2021 00:23

Çolak ''Eskimiş Kumaştan Yeni Gömlek Çıkmaz''

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Rize İl Gençlik Çalışmaları Başkanı Onur Çolak sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ''Eskimiş Kumaştan Yeni Gömlek Çıkmaz'' dedi

Çolak ''Eskimiş Kumaştan Yeni Gömlek Çıkmaz''

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Rize İl Gençlik Çalışmaları Başkanı Onur Çolak açıklaması'nın devamdında '' Nokia hepimizin bildiği gibi bir döneme damgasını vurmuş Finlandiya kökenli bir telefon şirketidir. Şirketin en bilindik telefon modeli ise 2000 yılında çıkardığı “Nokia 3310”dur. Dünya çapında 126 milyon satan model, markanın yüzü olmuştur. Ülkemizde de dayanıklılığı ile beğeni toplayan Nokia 3310 modelli telefon bir dönem neredeyse her haneye girmiştir. 2013 yılına kadar dünya telefon pazarında liderlik koltuğunda oturan Nokia, bu yıldan sonra düşüş yaşamaya başlamış ve nihayetinde 2017 yılında pazardan silinmiştir. Eylül 2013’te yapılan bir toplantıda konuşan Nokia CEO’su şu sözleri söylemiştir; “Biz yanlış bir şey yapmadık ama bir şekilde kaybettik. Anladık ki; eğer değişemezsen, kendini dünyadaki yeni koşullara göre yeniden konumlandırıp, yenileyemezsen yarış dışında kalırsın. Bunun başka bir yolu yoktur.”

     Durum ortada ve gerçekten de öyle. Dönemin şartlarına ve insanların beklentilerine cevap veremezseniz dününüzün avantajlı konumu daima yanınızda seyretmeyecektir. Bu gerçekliği sizlere hatırlatarak asıl değinmek istediğim konuya bir çerçeve kazandırmak istedim. 

     AK Parti’de Ağustos 2001 yılında kurulan ve belli bir dönem bu ülkeye doğrusuyla yanlışıyla güzel hizmetler kazandıran bir siyasi hareketti. Yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklar ile mücadele edeceğiz diye çıktıkları yolda, 2013 yılında kişi başına düşen milli gelirin 12 bin 500 dolara ulaştığı, pasaportumuzun dünyada itibar gördüğü bir ülke haline gelmiştik. Fakat bu dönemden sonra yanlış işler yapılmış ve 2020 yılına gelindiğinde bütün göstergeler negatif yönlü bir seyir izler hale gelmiştir. Kişi başı milli gelir 7 bin küsur dolar seviyesine gerilemiş, adalette, hukukta, insan hak ve özgürlüklerinde, ekonomide, eğitimde, tarım ve hayvancılıkta ve daha pek çok alanda geriye dönüşler yaşanmaya başlamış ve ne yazık ki yaşanmaya devam etmiştir.

     Buraya kadar her şey normal. Asıl mesele ise bundan sonra. Nokia ile AKP’yi aynı kurguda düşünelim. Nokia, belli ve uzun bir dönem lider telefon şirketi olarak kalsa da akıllı telefon dönemini yakalayamamış, kamera teknolojisinde, internet ve yazılım alt yapısında, ses ve görüntü kalitesinde, dokunmatik ekranda ve daha pek çok alanda rakiplerinin gerisinde kalmış, nihayetinde de pazardaki liderliğini başka şirketlere kaptırmıştır. Fakat kimse “Nokia geçmişte zamanın ruhunu yakalayamamıştı” diyemez. Çünkü başarısı ortada. Fakat Nokia dünün ruhunu yakalayabilmesine rağmen bugünün ruhunu yakalayamadığı için eskimeye ve yok olmaya mahkûm olmuştur.

     Bizleri ve DEVA Partisine gönül vermiş tüm dostlarımızı birtakım insanlar “ihanet” veya “vefasızlık” ile suçlarken kaçırdıkları nokta tam olarak burada.

- Hanginiz Apple’ın veya Samsung’un son model telefonunu alırken Nokia’ya ihanet veya vefasızlık ettiğini düşündü?

- Hanginiz son model arabalara binerken 2000 yılı öncesi bindiğiniz arabalara ihanet ettiğini düşündü?

- Hanginiz çantada taşıyabileceğiniz dizüstü bilgisayarınızı kullanırken kocaman ve ağır masaüstü bilgisayarına hainlik yaptığını düşündü?

- Hanginiz uygulama üzerinden mesajlaşırken postacıya ayıp olur diye düşündü?

     Bu ve bunun gibi binlerce örnek sıralanabilir. Meselenin özünü anlayalım istiyorum. Bize türlü suçlamalarla itham edenlere diyeceğimiz odur ki; biz DEVA Partisi olarak yeni bir anlayış, yeni bir kimlik, yeni bir siyasi ahlak, kısacası yeni bir siyasi marka oluşturuyoruz. Bu yeni siyasi marka; yeni döneme ve yeni dünyaya ayak uyduran, günümüz insanının gerçek ihtiyaçlarına cevap verebilen yapıyı kuracak olan, gençlerin zihnini açan ve yeniliği teşvik eden bir marka olacaktır.

     Bugün bazıları bu yeniliği direnç gösteriyor olabilir. Fakat bizler biliyoruz ki tasarruflu floresan lambalar çıktıktan sonra; kimse gereksiz ısı ve enerji harcayan klasik ampulleri kullanmakta ısrarcı olmamıştır. Evet, bugün klasik ampullerin dönemi kapanmıştır. Bizler hepimiz için daha faydalı olacak olan fikirleri, teknolojileri, bilimleri ve ilimleri vaat ediyoruz. Bizler sadece “bu da aydınlatıyor, buna da şükretmeliyiz, daha fazlasına ne gerek var” diye klasik ampulleri vaat eden ve insanların gereksiz elektrik harcamasına sebep olan bir anlayışı değil, klasik ampuller aydınlatsa bile daha az enerji ile daha fazla aydınlatan bir ampul teknolojisi üretip, bu teknolojiyi insanlığın hizmetine sunan bir anlayışı benimsiyoruz. 

     Son olarak Nokia’nın CEO’su hatasını kabullenmiş ve üzgün olduğunu belirtmişti. İlerleyen yıllarda Nokia tekrar markayı ayağa kaldırmak istemiştir ve 2000’lı yılların efsane modeli Nokia 3310’u yenileyip 2017 yılında tekrar piyasaya sürmüştür. Gelin görün ki sonuç yine hüsran. Beklenilen etki alınamamış ve yeni tip Nokia 3310 piyasada tutunamamıştır. 

     Özet olarak herkesin bir kumaşı vardır diyebiliriz. Her kumaştan her elbise çıkmaz. Kumaş var masa örtüsü olur, kumaş var ceket olur. Biri birinden önemsiz değildir fakat hangisi lazım ise o rağbet görür. Fakat bir de eskimiş kumaşlar vardır. Eskimiş kumaştan ise yeni gömlek hiç çıkmaz.

Saygı ve sevgiler sunuyorum herkese'' ifadelerine yer verdi