EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-01-2021 09:35   Güncelleme : 28-01-2021 09:35

Pazar-Eğitim-Bir-Sen'den yarıyıl değerlendirmesi

Pazar Eğitim-Bir-Sen ilçe yönetim Kurulu adına temsilcilik Başkanı Sefer Yazıcı yarıyıl değerlendirmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Pazar-Eğitim-Bir-Sen'den yarıyıl değerlendirmesi

CEVAHİR TOPALOĞLU 

Pazar Eğitim-Bir-Sen Tesmilcilik Başkanı Sefer Yazıcı Yaptığı açıklamada " 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemi hayırlısıyla tamamlandı. Salgın koşulları altında geçen bu dönem şehir merkezindeki 6, 7, 10 ve 11. Sınıflar okul yüzü görmeden tamamladı. İlginç zamanlardan geçiyoruz. Yüz yüze ders yapma imkânı yok. Uzaktan eğitim yoluyla dersler öğretmenlerimizin üstün gayretleriyle yapıldı. Devletimizin ve hayırsever kişi ve kuruluşların sunduğu tablet öğrencilerimize ulaşsa da bu sayının yeterli olduğu söylenemez. Evinin bir odasını veya odasının bir bölümünü uzaktan eğitime ayıran fedakâr öğretmenlerimizin canını sıkan açıklamalar da oldu. Pazar Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak medyaya gerekli açıklamalarımızı yaptık. Öğretmenlerimizin maddi olarak azalan bütçelerine katkı sunamazken en azından öğretmen haysiyet ve onuru noktasında avazımız çıktığınca bağıralım istedik.

Pazar ilçemizde 34 öğretmenimiz sözleşmeli olarak eğitim ordumuza katıldı. Sendikamızın hazırlamış olduğu hoş geldin setini bütün öğretmenlerimize istisnasız ulaştırdık. 
İlk atama şekliyle gelen bütün öğretmenlerimize, yer değişikliği tayiniyle gelen üyelerimize telefonla ulaşarak barınma ihtiyacı başta olmak üzere her konuda yardımcı olacağımızı ifade ettik. Birçok arkadaşımızın sorunlarını çözmeye yardımcı olduk.
Sendikacılığı siyaset şemsiyesiyle yapmama kararlığıyla yola çıktığımız için her düşünceden arkadaşımıza gönlümüzü açtık. İşin doğrusu hep kendi işimize odaklandık.        
Bu yıl ilçe yetkili sendikası olarak promosyon antlaşması için masaya oturacağız. Şimdiden ön çalışmalarımıza başladık. Eğitim çalışanlarımıza en yüksek oranda promosyon almak için olanca gayreti göstereceğiz.
Eğitim çalışanlarımızın teveccühünü hak etmek için elimizden gelen bütün çabayı sarf etmenin rahatlığındayız. Bu rahatlık bir rehavet değil yeni gayretlerin tohumlarıdır.
Salgın döneminde ziyaretlerimizi etkin bir şekilde gerçekleştiremedik.  Buna rağmen bütün idarecilerimizin ve büro çalışanlarımızın masa takvimlerini, sümenlerini ve öğretmenler odalarımıza duvar takvimlerimizi elden teslim ettik.
Hiç kimseyi sıkboğaz ederek üye yapma yoluna başvurmadık. İddialı bir ifade olacak ama Sendikacılığa değer katma adına çıkılan yolda Rabbim bizleri mahcup etmedi.
Dedik ya biz işimize odaklanalım istedik. Sadece eğitim ve eğitimcinin derdiyle dertlenelim istedik. Lakin bunları yaparken sayıca bize en yakın sendikanın iftiralarına, sosyal medya yalanlarına maruz kaldık. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz 24 Kasım öğretmenler günü etkinliğinin hemen akabinde umuma açık bir yerde oturulması bile edep sınırları ihlal edilerek sosyal medyaya malzeme yapıldı. Bizleri “Atatürk Düşmanı” olarak sağda solda lanse etmeye çalışanlara tekrar söylüyorum. Bizim kitapta “Düşman” diye bir kavram yoktur. Ötekileştirerek, ayrıştırarak mevzi elde etmeye çalışanlar bugünü kurtarabilir. Biz ise sadece bugüne değil yarına da talibiz. Onun içindir ki bugünü dün ile yoğurmaya çalışıyoruz. 
Evet biz sadece Rize’nin küçük bir ilçesiyiz. Bizden çıkacak ses ne kadar öteye gider diye endişe duymadık. Bizim haklı sesimiz yalan duvarlarında yankılansın yeter ki. İsterse duvar yıkılmasın. Onun için ne kendimizi ne de eğitim çalışanımızı küçümsemedik.  Ve sadece sevdik. 
Ve sorduk
Öğretmen yatıyor diyenler sorum size
Öğretmen kendi bilgisayarıyla, telefonuyla ders verirken, kendi internet kotasını öğrencilerine harcarken hiç mi utanmadınız?
Öğretmenin eşi var çocukları var ve onların da dersleri var bütün bunları hiç aksatmadan yerine getiren öğretmeni gördüğünüzde hiç mi vicdanınız sızlamadı?
Teşekkürler öğretmenim… Teşekkürler Pazar Eğitim camiası… Bize destek sunan sunmayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Pazar’ımızın eğitim yöneticileri başta olmak üzere ilçemize katkı sunan herkese minnettarız."ifadelerine yer verdi