GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-01-2021 21:51   Güncelleme : 23-01-2021 21:51

Başkan Deniz'in Rize Esnafı İçin İstekleri

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz restoranların açılmasını şoför esnafının vergi ve SGK Primlerine af getirilmesini istedi.

Başkan Deniz'in Rize Esnafı İçin İstekleri

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz yaptığı yazılı açıklamada “Pandemi nedeniyle en büyük sıkıntıyı vatandaşlarımızla birlikte hizmet sektöründe faaliyet gösteren restoranlar, kafeteryalar, kahvehaneler yaşamaktadır. Yazın açılan restoranlar ve kafeler 2.dalganın başlamasıyla yeniden kapatıldı.” Dedi.


Başkan Deniz; “Gelinen bu noktada artık restoran, kafeler ve kahvehanelerin dayanacak gücü kalmamıştır. Elbette ki önlemler alınacak ama önlemler adil bir şekilde alınacak. Bu nedenle gereken tüm önlemle alınarak her türlü kontrol altında etkin bir denetimle Restoranların ve kafelerin açılması gerekmektedir. Bu konuda işletme sahiplerinin kamuoyuna yansıyan önermelerini Rize ilimiz için de talep ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz açıklamada; “Restoranlar bir an önce ‘en sert tedbirlerle’ açılsın, alınan tedbirlere uymayanlar gerekirse kapatılsın.
-Müşterilere HES koduyla restoranlara giriş yapsın.
-Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin.
- Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin.
- Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın.”
 Talebinde bulundu.

ŞOFÖR ESNAFININ VERGİ VE SGK PRİMLERİNE AF GETİRİLSİN HACİZLER DURDURULSUN

Deniz “Pandemi nedeniyle en çok zarar görenler arasında olan Şoför esnafının sıkıntıları giderek artmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki önlemlerin alınması gerekmektedir.
-2020 birinci dönem ile ikinci dönem ve 2021 birinci dönem Motorlu Taşıtlar Vergisine af getirilsin.
-Pandemi süresince araçlar çalışmadığı halde zorunlu kara yolu sigortası ile ilgili düzenleme yapılsın.
-SGK primleri başta olmak üzere vergi ödemeleri de hazine tarafından karşılansın.
-Araç için kredi kullanan şoför esnafının kredileri dondurulsun ve normalleşme süresine kadar araç hacizleri yapılmasın.” 
Dedi.