GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-01-2021 00:51   Güncelleme : 22-01-2021 11:19

Rizeli Tarihçi Yazar Yavuz Bahadiroğlu (Niyazi Birinci) Vefat Etti

Rizeli Tarihçi yazar Yazar Yavuz Bahadiroğlu (Niyazi Birinci) Vefat Etti

Rizeli Tarihçi Yazar Yavuz Bahadiroğlu (Niyazi Birinci) Vefat Etti

Ömrünü ve kalemini milletine milliyetini ve tarihini anlatmaya adamış Tarihi sevdiren adam, Romanları ile tarihi insanların beynine inşa eden Rizeli Tarihçi Yazar Yavuz Bahadiroğlu (Niyazi Birinci) vefat etti

Rizenin Pazar İlçesinden olan yazar Bahadiroğlu 76 yaşında idi.

Yavuz BAHADİROĞLU) Kimdir?

(Yavuz BAHADİROĞLU) Niyazi Birinci 1945'te Rize'de dünyaya geldi. 

1971'de İstanbul'da gazeteciliğe başlayan Birinci, Yeni Asya ve Yeni Nesil gazetelerinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. İlk olarak "Sunguroğlu" ve ardından "Buhara Yanıyor" romanlarını kaleme alan Birinci'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli dönemlerini ele alan 30'u aşkın romanı bulunuyor.

Birinci ayrıca çocuk kitapları, hikaye, araştırma, oyun, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere birçok çalışmaya imza attı.

Uzun yıllar Can Kardeş dergisi genel yayın yönetmeni olarak çalışmalarını sürdüren Niyazi Birinci, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda konferanslar verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı. 

İki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan Birinci, ulusal bir radyoda günlük yorumlar yapmasının yanı sıra Yeni Akit gazetesinde köşe yazıları kaleme aldı.

Birinci, evli ve üç çocuk babasıydı.