SİYASET
Giriş Tarihi : 18-01-2021 15:49   Güncelleme : 18-01-2021 15:49

Usta öğreticilerin sorunları TBMM gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Türkiye'deki faal 58 bin usta öğreticinin pandemi nedeniyle yaşadığı mağduriyeti TBMM gündemine taşıdı.

Usta öğreticilerin sorunları TBMM gündeminde

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde Kadrosuz Usta Öğreticilerin pandeminin başladığı 2020 yılı Mart ayından itibaren yaklaşık 1 yıldır kendi kaderiyle başbaşa bırakıldığını belirten Bekaroğlu, Rize'deki Halk Eğitim Merkezi'nin faaliyet gösterdiği binanın vergi dairelerine tahsis edileceğine yönelik iddiaları da Bakan Selçuk'a sordu.

İşten çıkarma yasağının ek ders ücreti karşılığında çalışan kadrosuz usta öğreticileri kapsamadığı için kapatılan kurslar nedeniyle faal 58 bin usta öğreticinin gelirden mahrum kaldığını, iş güvenceleri olmadığı için kısa çalışma ödeneğinden de yararlanamadıklarını belirten Bekaroğlu, "Haftalık 40 saat olan çalışma limiti çoğunlukla 15-30 saat ile sınırlandırılmaktadır. Saatlik net 12 TL ücrete çalıştırıldığı için düşük gelir elde eden usta öğreticiler 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen kendi alanları ile ilgili bütün sorumlulukları yerine getirmekte ancak devlet memurlarına tanınan haklardan yararlanamamaktadır. Usta öğreticilerin haftalık ders saatleri Halk Eğitim Merkezlerinin imkanları çerçevesinde belirlenmekte olduğundan elde edilen ücretler geçim standartlarının çok altında kalmaktadır." dedi.

Usta öğreticilerin SGK primleri düşük olduğundan; haftalık 30 saat ders okutan bir usta öğreticinin aylık SGK prim günü 27 veya 28 günde kaldığını, sigorta priminden işsizlik sigortası kesilmediği için kursları bittiğinde işsizlik maaşından yararlanamadığını ve 1 yılda 11 aydan fazla çalışamadıkları için kıdem tazminatından yararlanamadığını belirten Bekaroğlu, usta öğreticilerin sorunlarının giderilmesi için Bakan Selçuk'un girişimde bulunmasını istedi. 

Öte yandan, Rize’de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün bulunduğu Atatürk Caddesinde kursların açıldığı binanın kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle vergi dairelerine tahsis edileceği, bu nedenle Halk Eğitim Merkezinin buradan çıkartılarak kurs açılması mümkün olmayan eski yerine taşınacağı şeklinde haberlere yansıyan iddialar olduğunu hatırlatan Bekaroğlu, "Rize’de sayıları 300 civarında olan usta öğreticiler, pandemi nedeniyle yaşadığı mağduriyetin giderilmemesi bir yana ikinci bir mağduriyet daha yaşatılmasından endişe etmektedir." dedi. 

11 Ocak 2021’den itibaren yeniden başlayan Halk Eğitim kurslarındaki yüzyüze eğitim faaliyetlerinin Rize’de yapılabileceği başka bir yer gösterilmediğini kaydeden Bekaroğlu, Bakan Ziya Selçuk'tan şu sorularına yanıt istedi:  

İşten çıkarmanın yasak olduğu pandemi döneminde usta öğreticiler neden ve nasıl işten çıkarılmıştır? 
Ülke genelinde sayıları 58 bin olan kadrosuz usta öğreticinin gelirini asgari geçim standartlarına yükseltecek bir çalışmanız var mıdır? 
Kadrosuz usta öğreticilerin iş güvencesine kavuşması, 12 ay çalışabilmeleri, kıdem tazminatına hak kazanabilmeleri, sosyal güvenlik primlerinin tam olarak yatırılması ve işsizlik sigortasından yararlanabilmeleri için herhangi bir çalışmanız var mıdır? 


Rize’de hayat boyu öğrenme kurslarının da faaliyet gösterdiği Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün fiziken yetersiz olan eski yerine taşınacağı iddiası doğru mudur? Doğruysa, kurslar için fiziken uygun başka bir yer tahsis edilecek midir?