GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-01-2021 20:31   Güncelleme : 16-01-2021 20:41

Karadeniz Kıyı Yolu’nda ‘çatlak’ tehlikesi

Deniz dolgusu üzerine inşa edilen yolun Trabzon, Rize ve Artvin geçişlerinde görülen çatlaklardan yağmur suyunun sızarak, yolun alt katmanlarına ziyan vermemesi için karayolları grupları çalışma başlattı.

Karadeniz Kıyı Yolu’nda ‘çatlak’ tehlikesi

Çatlakları tespit eden takımlar, özel zift enjekte ederek, boşlukları doldurmaya çalışıyor. Trabzon ve Rize geçişinde çatlaklara karşı tedbir alındı. İyidere ilçesinde yolun 8 kilometrelik kısmında yapılan çatlak tamiratı tamamlandı. Çatlak tamiri ile süreksiz önlem uygulanan yolda ömrü tamamlanan 5 santimetrelik üst asfalt kaplamanın ilerleyen devirlerde sökülerek tekrar dökülmesinin planlandığı öğrenildi.

‘KIYIYA YAKIN KUM ALIMI’

Rize İnşaat Mühendisleri Odası Lideri Murat Yazıcı, “Yolda, İyidere köprüden başlayıp Derepazarı ilçesine kadar devam eden kesimli çatlaklar var. İç yolda çatlaklar arttıkça buna tahlil olarak ziftle kaplamayı düşünmüşler. Bu çatlakların en değerli sebebi, denizle kara ortasında kalan topuk bölgesi dediğimiz noktadan kum ya da hafriyat alınması. buralardan hafriyat alınırsa tabanda oynamalar meydana gelir ve asfaltta çatlamalar görülür. Bir öbür ihtimal, sıcak asfalta dökmeden evvel sıkıştırılmış katmanlar oluştururuz. Tabakanın altında çökmeye müsait bir yerin olup olmadığının araştırılması gerekir. Araç trafiği titreşimleri ve fren yükleri ile çatlaklar yeterlice artmış durumda. Sıcak asfalt uygulaması ile bir arada bu yolda günü kurtarırız lakin trafik kazalarına davetiye çıkarırız. Bu formülle araçların kaymasına sebep olabilecek bir yer oluştururuz” dedi.

‘ZİFT DÖKMEK UYMAZ’

Sorunun kökten tahlili için çatlayan tabakanın büsbütün temizlenmesi gerektiğini anlatan Yazıcı, “Zeminde oluşan kahrın giderilmesi, topuk bölgesinde sorun varsa bir perde duvarla içinin boşalmasının engellenmesi, üstteki toprağın sıkıştırılarak binderin tekrar serilerek üzerine sıcak asfaltın sağlam bir biçimde atılması lazım. Siz çatlayan her noktaya zift dökmeye başlarsanız hiçbir mühendislik kuralına uymadığı üzere trafik ve can güvenliği kurallarına da ters bir durum oluşmuş olur” ifadelerini kullandı.