GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-01-2021 21:15   Güncelleme : 15-01-2021 21:15

Pazar Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi İmzaladı

Pazar Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası Rize Şubesi arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde işçilerin ücretlerinde ve sosyal haklarında yüzde 50 ile yüzde 90 oranında artış sağlandı.

Pazar Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi İmzaladı

Pazar Belediyesi Personel Limited Şirketi ile Hizmet-İş Sendikası Rize Şubesi arasında bir süredir devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

Pazar Belediyesinden sosoyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Düzenlemiş oldukları protokolde, Pazar Belediye Başkanı Ahmet ile Hizmet İş Sendikası Rize Şube Başkanı Mehmet Alaca, 2 yıllık Toplu İş Sözleşmesine imzalarını attı. İmzalanan Toplu İş Sözleşme ile, işçilerin maaşlarında ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapıldı.

Hizmet İş Sendikası Rize Şube Başkanı Mehmet Alaca, Toplu iş sözleşmesinin ardından yaptığı açıklamada; “Üyelerimizin ücretlerini ve sosyal haklarını iyileştirmek adına uzun mesailer harcadık, bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmelerimizin sonucunda varılan anlaşma ile üyelerimizin maaşlarında yüzde 50 ile yüzde 90 oranında artış sağladık. İmza altına aldığımız Toplu İş Sözleşmesiyle işçilerin günlük ücretleri en düşük 155 TL, en yüksek 190 TL oldu. Ayrıca sosyal yardım oranlarında da artış sağladık. Toplu İş Sözleşmesine devlet memurlarına ödenen aile ve çocuk yardımı, günlük 26 TL yemek yardımı, aylık 400 TL direksiyon primi, 350 TL sorumluluk zammı, temizlik-kanalizasyon ve mezbahane işlerinde çalışanlara 300 TL temizlik ve koku yardımı, 30 kr kıdem zammı, 60 yevmiye ikramiye, ilaveten 1250 TL bayram yardımı, 1250 kg kömür yakacak yardımı eklendi. 2 yılda ise taban ücret ve sosyal kalemlerde enflasyon oranında artış sağlandı. Önümüzdeki 2 yılı kapsayacak bu sözleşmenin işçilerimiz ve aileleri için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu sürece emek verenlere de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa da bir açıklama yaparak, içerisinde bulundukları şartlarda verebilecek artışın  en fazlasını vermeye çalıştıklarını ifade ederek, belediye personelinin Hizmet İş Sendikası Rize Şubesi ile yaptığı sözleşmeyi imza altına aldıklarını belirtti.

Basa, sözleşmenin herkes için hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, “2 yıl geçerli olacak toplu iş sözleşmesinin çalışanlarımıza, ailelerine ve belediyemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, emeği geçenlere de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.