GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-01-2021 20:31   Güncelleme : 07-01-2021 20:31

Bu Cengiz’e kim dur diyecek

Rize Havaalanı için Arhavi’ de işletilen taş ocağından yuvarlanan taşlar Arhavi-Ortacalar yolunu kapatarak insan sağlığımı tehdit ediyor

Bu Cengiz’e kim dur diyecek

Rize havaalanının dolgu işini yapan Cengiz inşaatın Arhavi- Ortacalar köyündeki taş ocağında insan sağlığını tehdit etmeye başladı. Ak Parti’nin yandaş müteahhit olarak bilinen Cengiz İnşaatın Denizi doldurarak yapımını üslendiği Rize-Artvin Havaalanı inşaatına kaya malzemesi sağlamak amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Arhavi’de işletilen taşocağı tehlikeli ve yasalara aykırı bir şekilde üretimine devam ediyor.

Taşocağında yapılan patlatmalar sonucunda Arhavi-Ortacalar yolu düşen dev kaya nedeniyle bir süre ulaşıma kapandı .Yurttaşlar dinamitler patlatılarak yapılan çalışmalar sonucu bölgeye yakın birçok konutun rahatsız olduğunu ve bazı konutlarda patlama nedeniyle çatlaklar oluştuğunu belirterek sosyal medya hesaplarından yaşananlara tepki gösterdi .Cengiz İnşaatın yapımını üslendiği havaalanı inşaat çalışmalarına dolgu malzemesi için Arhavi’nin en güzel vadilerinin tahrip ve yok edildiğini, yapılan çalışmaların gerçek anlamda hukuki hiçbir dayanağın olmadığını belirten Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADKP) sözcüsü Hasan Sıtkı Özkazanç son günlerde vadide yaşananları anlattı.

Özkazanç ; “ Cengiz inşaatın Rize’nin Pazar ilçesinde deniz dolgusu yaparak Rize –Artvin havaalanı inşaatı için, Arhavi-Ortacalar yolunda Dikyamaç Köyü sınırları içerisinde Ulaştırma ve altyapı bakanlığı tarafından işletilen taşocağında tüm kurallara aykırı bir şekilde ve tamamen vahşi yöntemler ile üretim yapılmaya devam ediliyor. ÇED raporundaki taahhütlere aykırı şekilde çok yüksek miktarlarda patlayıcı kullanılarak üretim yapılıyor. ÇED raporunda Arhavi-Ortacalar karayolunun kenarında sağlık koruma bandı bırakılacağı taahhüdünde bulunulmasına rağmen, fiilen karayolu da taşocağı işletme alanı gibi kullanılıyor.

“Can Kaybı Olmaması Büyük Bir Şans”

Taş ocağında daha önce kaya düşmesi sonucunda iş makineleri zarara uğramıştı. Son olarak gerekli basamak yapıları oluşturulmadan yapılan vahşi üretim sonucunda karayoluna dev bir kaya düşerek yolu kapattı. Can kaybı olmaması büyük bir şans.

“Çed İptal Davası Devam Ediyor”

Bu taşocağının yerinin uygun olmadığı, bu arazide ÇED raporunda belirtilen şekilde bir basamak yapısı oluşturulamayacağı gerekçeleri ile Dikyamaç köylüleri tarafından ÇED olumlu kararının iptali için Rize idare Mahkemesinde devam iptal davası devam ediyor.

“Bilirkişi Skandal Bir Rapor Hazırladı”

Davada belirlenen bilirkişi yaptığı inceleme sonrasında, taşocağının yerinin uygun olduğu ve ÇED raporundaki önlemler alındığı takdirde üretimde sorun olmayacağı şeklinde skandal bir rapor hazırlamıştı. Bu raporun hemen arkasında karayolunda oluşan kaya düşmesi adeta bilirkişiyi yalanlayan bir olay oldu.

Burada hukuksal süreçler tamamlanmadan gümrükten mal kaçırılır gibi alel acele aralıksız ve acımasızca vahşi bir şekilde çalışmalar sürdürülüyor. Patlatılan dinamitler sadece patladığı alanları değil o güzelim kamilet vadisinin de eko sistemini ve yapısını bozuyor bunun böyle olduğunu ileride hepimiz göreceğiz. Yaşam alanlarımız acımasızca katlediliyor” dedi.
 
Patlatılan dinamitler sonrası karayoluna düşen dev kaya parçalarını görüntüleyen yaşam savunucuları ve burada yaşayan yurttaşlar sosyal medya hesaplarından çeşitli tepkiler gösterdi.

“Ben Burada Kaya Parçası Görmüyorum Ben Burada Bir Beden Pğarçası Görüyorum”

Yaşam savunucusu Arhavi’li Nazlı Demet sosyal medya sayfasından dev kaya parçalarının fotoğrafını paylaşarak;

“Bu devasa kütle bugün Çifteköprülere giden yola düşmüş. Durduk yere değil tabii. Vadimizi lime lime eden, dinamitlerle yeri yerinden oynatan, su kaynaklarını yok eden, bölgede yaşayan canlılara kâbus olan, uzaktan bakanları bile ürkütecek boyutlara ulaşmış taş ocakları yüzünden. Bize hayat veren, can veren, cennet memleketimize verdiğimiz karşılık bu işte! Gelecek nesillere armağanımız bu! Eşsiz vadimizden den koca bir parça! Siz ne görüyorsunuz bilmem… Ben burada bir kaya parçası görmüyorum. Ben burada bir beden parçası görüyorum, bir bir uzuv görüyorum, bir ceset görüyorum, kan görüyorum, katliam görüyorum.
 
Şimdi öğrendiğimiz kadarıyla, bu kaya dinamit etkisiyle de düşmemiş. Durduk yere, yani hiçbir önlem alınmaksızın, kendiliğinden kopup düşmüş. Yani, birileri çok rahatlıkla ölebilirmiş burada. Ama kimin umurunda! Davalar açılsın, bilirkişileri gelsin, boş boş aval aval etrafa baksınlar, raporlar yazınlar… Desinler ki, bu proje hiçbir şeye hiç kimseye zarar vermiyor. Yazık çok yazık!”

KAYNAK:HABERETANİK