SİYASET
Giriş Tarihi : 23-12-2020 14:45   Güncelleme : 23-12-2020 14:49

PAZAR SOL PARTİ’den Basın Açıklaması

Pazar Sol parti İlçe Başkanı R. Onur Uygur’un Pazar halkına yönelik düzenlediği basın açıklamasında “Tencereler Boş, Borç Gırtlakta İş İçin Aş İçin Yaşamak İçin Birleşelim!” Çağrısında bulundu.

PAZAR SOL PARTİ’den Basın Açıklaması

Pazar Sol parti İlçe Başkanı R. Onur Uygur’un Pazar halkına yönelik düzenlediği basın açıklamasında “Tencereler Boş, Borç Gırtlakta İş İçin Aş İçin Yaşamak İçin Birleşelim!” başlıklı çağrısında şu ifadelere yer verdi
 
“Saray saltanatı ve çevresi şatafat içinde yaşarken halkın ekonomik sorunları giderek büyüyor. Yandaşlarına nasıl para aktaracağının hesabını güden iktidar, ağır geçim sıkıntısı altında ezilen hatta intihara sürüklenen yurttaşları görmek bile istemiyor. İşçiler, köylüler, emekçiler iş istiyor, aş istiyor, yaşamak istiyor…
 
AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, ‘halkın midesine sadece kuru ekmek giriyor’ eleştirisine, ‘o zaman aç değil’ diye cevap verdi. Kendileri lüks ve şatafat içinde yaşayan iktidar sahipleri halka kuru ekmeği reva görüyor. Halktan aldıkları vergilerle biriken kamu kaynakları ise ceplerine, yandaşlarına aktarılıyor. AKP iktidarının ihale ve kamu kaynaklarıyla zenginleştirdiği Mehmet Cengiz’e şimdi de TBMM ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2021 yılı ihaleleri verildi. M.Cengiz’e bu ihaleler karşılığında 17 milyon TL ödeme yapılacak. Halka kuru ekmeği reva görüp yandaşlara milyonlar aktaran bu eşitsiz, adaletsiz düzeni değiştireceğiz.
 
BU İKTİDAR BU ÜLKEYİ YÖNETEMEZ
 
Ülkenin tüm kaynaklarını Katar, Tunus vb… ülkelere peşkeş çekenler, bütçeyi yandaşlara aktaranlar, israfa ve şatafata batanlar, salgında esnafa en ufak desteği çok gördüler. Kira yardımı adı altında 500 TL, 750 TL birkaç aylığına dağıtılacak sadakalarla ve faiziyle geri alınacak kredilerle küçük işletmeler batma noktasına getiriliyor. Bir devlet salgın felaketinde halkına destek olamıyorsa, o devletin tepesindekiler o koltuklarda nasıl oturabilirler?
 
ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALDIRILSIN
 
Asgari ücret belirleme çalışmaları sürüyor. 7.5 milyon insanın asgari ücretle geçinmek zorunda kaldığı, 3.5 milyon insanın asgari ücretin de altında çalıştığı bu sömürü düzeninde emekçilerin tenceresi kaynamıyor. AKP iktidarı zenginlerden alınan vergi yükünü düşürürken bunun yerine KDV ve ÖTV üzerinden alınan vergileri arttırdı. Halkın cebini boşaltarak biriktirilen kamu kaynakları yandaşlara aktarılarak birileri zenginleştirildi. Asgari ücrettin yüzde 33’ü vergi olarak kesiliyor. Bu vergi ve kesintiler aylık 982 TL civarında. Yani bir asgari ücretli 365 günde 113 gün vergileri karşılamak için çalışıyor. Asgari ücret, vergi dışı bırakılmalı. Gıda fiyat artışları oranının ve büyümeden kaynaklanan refah payının eklenmesiyle asgari ücret net 3 bin 770 TL’ye yükseltilmeli.
 
ŞATAFATA, LÜKSE BATMIŞ BU ZORBALIK DÜZENİNİ DEĞİŞTİRELİM
 
AKP-MHP koalisyonu, ekonomik kriz altında boğulan halkın yükselen sınıfsal taleplerine adeta kulaklarını tıkadı. Tepkileri bastırmak için etnik fay hatlarını harekete geçirecek hamleler yapmaya çalışıyor. Gücü tükenen iktidarın elindeki tek koz muhalefete çeşitli operasyonlar düzenlemek. Böyle bir durumda halkın örgütlü gücünü yükseltmek dışında bir seçenek yoktur. Şatafata, lükse batıp halkı küçümseyenlere karşı iş, aş talebini yükseltelim, örgütlenelim. Parası olanın hayatta kaldığı parası olmayanın ölüme terk edildiği bu düzeni değiştirelim.” Dedi.

  Kaynak: Ajans Pazar