GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-12-2020 21:12   Güncelleme : 21-12-2020 21:12

Yılbaşı Ve Milli Piyango Rezilliğinden Bu Halkı Kurtarın!

Toplumun kanayan yarası olan konularda sorumluluk hissedip basın açıklamaları ile gerekli kişi kurum ve kuruluşları uyaran Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan TÜRÜT bu kez yaklaşan yılbaşı nedeni ile ilginin arttığı Milli Piyango için uyardı

Yılbaşı Ve Milli Piyango Rezilliğinden Bu Halkı Kurtarın!

Yılbaşı kutlaması için yapılan masrafların Allah’ın hükümlerine uygun olmadığına dikkat çeken Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, salgın nedeniyle işsiz kalanların, evlerine ekmek götüremediği için açıklama yapan esnafların, işlerinin bozulduğunu; borçlarını ödeyemediklerini ve geçimlerini sağlayamadıklarını söyleyen halkın, yılbaşı kutlaması için yaptığı harcamaların şaşırtıcı olduğuna dikkat çekti.

Türüt yaptığı basın açıklamasında  şu ifadelere yer verdi.

Dinimiz de Yeri Yok

Yılbaşı kutlamasının dinimizde yerinin olmadığını belirten Hasan Türüt, her zaman ki günlerden hiçbir farkı olmayan yılbaşının büyük masraflar edinerek kutlanmasının dinen uygun olmadığını belirterek, gayrimeşru tutum ve davranışlara ve Allah’ın yasaklamış olduğu haram işlere neden olmasından başka bir özelliği yoktur, açıklamasında bulundu.

Hayırlı İşler İçin Kullanılması Gereken Ömür Heba Ediliyor

Hasan Türüt, uyulması halinde insanlığın kurtuluşunu ve sosyal hayatının düzene girmesini sağlayan İslam dininin, hem yılbaşı kutlamasını hem de yılbaşında “milli piyango” gibi uygun olmayan ve emek harcanmadan kazanılan gayrimeşru kazançları hoş karşılamadığını, böylece insanlığın günaha girmesine engel olmaya çalıştığını söyledi.

Peygamber Efendimiz Aleyhisselatû ves’s Selam’ın hadisiyle konuya açıklık getiren Türüt, “Kıyamet gününde insanoğlu şu beş şeyden hesaba çekilmedikçe Rabbinin huzurundan bir yere kımıldayamaz. Kıyamet gününde’ insanların, ömrünü, gençliğini nerede nasıl geçirdiği, kazancını nereden elde ettiği, nereye harcadığı, ilmiyle amel edip etmediği gibi sorularla hesaba çekilecektir,” diyerek, Müslümanların kültürüyle uyuşmayan, dinen uygun kabul edilmeyen yılbaşı kutlaması ve bugüne özel yüksek rakamlı milli piyango gibi kazancı dinimizce mahzurlu olan şeyin Müslümanların hem dünyasını hem de ahretini heba etmesi açısından son derece üzerinde durulması ve muhasebe edilmesi gereken bir husus olduğuna dikkat çekti.

Değerlerimizle Örtüşmeyen Bu Rezilliğe Son Verin!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsan, yaratılış gayesini bilmelidir. Her uzvunun hesaba çekileceğini unutmamalıdır. İnsan yaşamının gayesine, hayatının her safhasına hiçbir katkısı ve değeri olmayan hem yılbaşı kutlamasının hem de milli piyango rezilliğinin gayrimeşru tutum ve davranışlar olarak Müslümanların hayatına sokulması, maneviyatından ve yaratılışın gerçekliğinden uzaklaştırmak için bir tuzak olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Değerlerimizle örtüşmeyen bu rezilliğe derhal son verilmelidir. Gayrimeşru işlerle geceyi geçirmeye çalışmak; içkiyle, başka işlerle, milli piyangoya umut bağlayarak vs. Hıristiyan âleminin kültürüyle eğlenmek, bunun için israf yapmak uygun değildir. Müslümanların yılbaşı için yapılan her türlü masrafı; sevap, günah, hayır ve şer bağlamında değerlendirip muhasebesini yapması gerekiyor.”