GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-03-2023 21:05   Güncelleme : 03-03-2023 21:08

65 yıllık ‘Selviburnu’ Rize’de müze olacak.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından hurdaya çıkarıldıktan sonra RİPORT Liman işletmesi tarafından alınarak Rize’ye getirilen, Türkiye’nin yaşayan en eski deniz Römorkörü ‘Selviburnu’, Rize’deki römorkaj hizmet görevini de tamamlayarak müze olmak için karaya çekildi.

65 yıllık ‘Selviburnu’ Rize’de müze olacak.

HABER:ARZU ERBAŞ

Türkiye’nin yaşayan en eski römorklarından ‘Selviburnu’, 1961 yılında hizmete başladığı Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde hurdaya çıkarılıp , TDİ Haliç  Camialtı tersanesinde çürümeye terk edilmişken 1999 yılında Riport tarafından alınarak Rize’ye getirildi. ‘Selviburnu’ Rize’de 20 yıl liman hizmeti verdikten sonra Riport’un yeni aldığı ‘Alibaba’ römorkörünün hizmete girmesi ile 2019 yılında servis dışı bırakıldı. Geçen süre içerisinde atıl durumda kalan 65 yıllık emektar geminin gelecek nesillere kültür hatırası olarak kalabilmesi için girişimlerde bulunan Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Belediye Başkanı Rahmi Metin ile yaptığı görüşmelerden olumlu sonuç aldı. Görev yaptığı sürede yüzlerce gemicinin yetişmesine de vesile olan ‘Selviburnu’ müze olmak için karaya çekildi.

‘GELECEK NESİLLERE ARTIK KÜLTÜR HATIRASI OLACAK’

Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu “Son 20 yılında Rize’de hizmet veren emektar Römorkör servis dışı kalması ile yok olmasına içimiz el vermedi. Çeşitli görüşmeler sonucunda Rize Belediye Başkanımız Rahmi Metin’i geminin müze olması konusunda ikna ettik. Selviburnu artık sudan çıktı. Hazırlanacak, müzeye çevrilecek ve gelecek nesillere artık kültür hatırası olarak hizmet verecek. Türkiye’nin yaşayan en eski römorkörlerinden ‘Selviburnu’nu Fener-Boğaz Mahallesinde Belediye Fener tesisinde yaşatmaya devam ettiğimiz için mutluyuz. Projeyi gerçekleştiren Rahmi Metin Başkan’a tekrar teşekkürler” dedi.

AdminAdmin