GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-11-2020 12:41   Güncelleme : 12-11-2020 12:41

KİTAP OKUMA VE PAYLAŞIM ETKİNLİKLERİ' NİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rize Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü, ortaokul öğrencilerine yönelik Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinliklerinin ilkini İl Milli Eğitim Müdür Engin Emen ,Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç ve Şube Müdürü Selçuk Torpil'in katıldığı program ile yapıldı.

KİTAP OKUMA VE PAYLAŞIM ETKİNLİKLERİ' NİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ortaokul öğrencileri'nin kültür ve medeniyetimize ciddi katkılar sunmuş yazarlarımızı okumasını teşvik ederek ilkeli, araştıran-sorgulayan çok yönlü bireyler olarak yetiştirilmesini amaçlayan projemiz 30 danışman öğretmenlerin rehberliğindeki 220 ortaokul öğrencisini kapsamaktadır. Proje kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen 8 kitap, 220 öğrenciye ve 30 öğretmene ulaştırılmış ve her ay birer kitabın okunması ve ay sonunda online olarak kitap paylaşım programları planlanmıştır. Etkinlikler kapsamında öğrencilerin ve öğretmenlerin her birine 8 kitabın yanısıra 200 TL'lik kitap çekleri de verilmiş olup etkinliğin tüm gideri Rize Belediye'si tarafından karşılanmıştır. Covid-19 nedeniyle çevrimiçi yapılan etkinliklerin pandemi sürecinin bitmesi durumunda yüz yüze yapılması da planlama dahilindedir.

İlki bugün gerçekleştirilen Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinliğine katılan Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç, Belediye Başkanı Rahmi Metin'in selamlarını ileterek Rize Belediyesi'nin Rize'mizin eğitimine yönelik her türlü çalışmaya maddi ve manevi destek vermekten mutlu olacaklarını belirtti.Özellikle projenin ana temasının okuma kültürü olmasının kendilerini daha da heyecanlandırdığını ifade eden Kemal Genç, okuyan,anlayan,sorgulayan ve yorumlayan bir neslin Rize'mize gelecekte çok büyük katkılar sağlayacağına olan inançlarını ifade etti. Etkinlikler kapsamında emeği geçen herkese teşekkür eden Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç tüm öğrencilere başarılar diledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen ise Belediye Başkanı Rahmi Metin'in eğitimci kişiliği ve eğitime verdiği önem dolayısıyla her türlü çalışmada yanlarında olduğunu dile getirerek katkılarından dolayı teşekkür etti. 220 öğrenci ve 30 öğretmenin okumaya yönelik üst düzey bir kültür oluşturma adına verdikleri çabanın takdire şayan olduğunun altını çizerek Rize'nin bu yeni neslin omuzlarında çok daha ilerilere yükseleceğine inandığını dile getirdi. Kendilerinin de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her türlü emeği önemsediklerini ve yapılan her çalışmaya var güçleriyle destek olacaklarına vurgu yapan Müdür Emen, emek veren herkese teşekkür etti.

Program Milli Eğitim Müdürlüğü Etkinlik Koordinatörü Uğur Köse ve Şehir Erhan Dural Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkçe Öğretmeni Rıza Özgür Yıldız'ın yönetimi ile devam etti. Okunan ilk kitap olan Mustafa Kutlu'nun "Uzun Hikaye" adlı eseri ile ilgili öğrencilerin yaptıkları resimlerin de sergilendiği çevrimiçi etkinlikte,öğrenciler kitapta yer alan olaylar ve kahramanlar ile ilgili paylaşımlardan bahsederek kitabın kendilerinde oluşturduğu duygu ve düşünceleri katılımcılarla paylaştı.